Rám s mapou pro připevnění turistických známek

Už je to uděláno, už je to hotovo… a můžeme u nás doma slavit :-) Tím mluvím o našem rámu s mapou a sítí pro uchycení turistických známek, který nám visí na chodbě. Mám pocit, že myšlenka na vytvoření něčeho podobného vznikla v dávné prehistorii. Hnacím motorem bylo zaplácnout nějakým způsobem velkou bílou stěnu na chodbě a vyvěsit někde turistické známky z výletů, které zatím ležely v krabici. Z těchto dvou požadavků vznikl plán vytvořit na chodbě velký dřevěný rám a do toho rámu napnout síť z provázků ve tvaru České republiky. Od zrození myšlenky k realizaci uběhly roky, změnily se některé parametry, přidaly se další nápady a nakonec jsem předminulý víkend přivázal poslední turistickou známku z krabice :-).

mapa-nahled

Rám s mapou a turistickými známkami

Takže co jsem to tedy dělal a jak jsem to dělal?

Po nějakém zkonsolidování myšlenek a vytvoření si nějaké ucelené reálné představy jsem:

  • Proměřil stěnu a nechal u stolaře udělat velký dřevěný rám z bukového dřeva. Délka je 2,5 metru a výška 1,6. Šířka latě je 7 cm a hloubka 3,5 cm. Na zadní straně latí je směrem dovnitř vyfrézovaný zářez pro vložení sololitu. Celá tato sranda stála něco kolem tisíce korun.
  • Současně s odvozem rámu jsem koupil plotnu 3 mm tlustého sololitu na nalepení mapy. Doma jsem sololit vyřízl do požadovaných rozměrů rámu.
  • Do rámu jsem dlátem vydlabal díry pro vložení kování pro uchycení na stěnu.
  • Dalším krokem bylo vytisknutí mapy požadovaných rozměrů a nalepení na sololit. Původně jsem uvažoval o stáhnutí map z mapy.cz, poskládání mapových dílků do větších obrázků a jejich vytisknutí a nalepení. Nakonec se mi podařilo pro moji myšlenku naklonit kolegy v práci, kteří mi vytvořili a na plotru vytiskli mapu v podobě dvou velkých pásů papíru. Na nalepení jsem použil lepidlo ve spreji. Zkoušel jsem i normální lepidlo na tapety, ale pokus dopadl oproti lepidlu ve spreji tragicky.
  • Následovala koupě oček se závitem, které jsem použil pro napnutí provazové sítě do rámu. Zdá se jednoduché koupit pár oček, jenže já jich potřeboval cca 200 a rozhodně jsem nehodlal dát 3 a někde i více korun za kus. S tím samozřejmě souviselo i nalezení správné velikost. Naštěsí jsem to docela vyhaluzil a kolegyně v práci mi pomohla vybrat a poté sehnat očka zhruba za korunu kus :-).
  • Neméně pracným bylo vybrání správného provazu, tzn. tloušťky a materiálu provazu. Postupně jsem nakupoval různé provazy, takže jsem teď doma jak nějaký provazník, až jsem skončil u tenkého bavlněného motouzu.
  • V této fázi jsem už měl téměř všechen materiál doma, takže jsem naměřil a předvrtal díry do rámu a ručně zašrouboval všechny očka. Předvrtání bylo nutné, protože dřevo bylo tvrdé jak pra…e. I přesto jsem dvě očka urkoutil :-(.
  • Původně jsem měl v hlavě myšlenku, že provazovou síť udělám neuspořádaně (různá oka) v podobě České republiky a trikolórou olemuji hranici. Při tak velkém projektu je potřeba si udělat něco menšího, a tak jsem vytvořil daleko menší rám a na tom jsem zkoušel různé možnosti, jak síť vytvořit, jaké uzly použít, … Jen ty prokleté uzly jsem studoval hodiny :-) Výsledkem tohoto snažení bylo, že jsem udělal souměrnou síť v podobě horizontálních a vertikálních linií, které jsem mezi sebou propletl. Důvodem bylo, že se mi nedařilo pořádně napnout provaz mezi dvěma očky – vždy když jsem to u druhého očka uzloval, tak se to trochu povolilo a já jsem samozřejmě něchtěl, aby byly známky prověšené. Všeho všudy jsem tedy udělal čtyři uzly, o to více práce bylo s provlékám oček a v druhé vlně i proplétání už napnuté straně. Výhodou bylo, že se mi to dobře napínalo.
  • Vyvrtání a pověšení celého díla byla taky sranda, pomáhala mi Marťa a Verča lítala kolem :-).
  • Poslední činností a jednou z nejdelších bylo věšení turistických známek na síť. Byla to pěkná piplačka, protože jsem to přidělával tenkým vlascem, aby to nebylo vidět – já jsem na ten vlasec taky neviděl :-(. Navíc jsem vždy před zavěšením známky ještě svázal jeden ze spojů sítě. Jeden z problémů, které jsem řešil, bylo „jak dostat více známek do jedné lokality“. Nedostal a některé známky jsem dával mimo danou oblast do rohu mapy.
mapa-stitch-nahled

Nepodařený pokus o panoramatický pohled

Výsledek je super, akorát mi Verča přetáčí a kroutí turistické známky :-)

Zde je ještě interaktivní zobrazení našich známek na mapy.cz a náš seznam turistikých známek.

Radim | 15. 4. 2013 Po 01.16 | Art, Mišmaš | Tisk | 866x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejlweb Albert

S tím tedy muselo být děsně práce, klobouk dolů

22. 4. 2013 Po 15.06

[2]reagujmejlweb Michálek

Tak bohužel jsem si ten obrázek prohlížel, právě když šla žena kolem. A protože se nám ve skříni válí asi 60 známek, tak už mám program na víkend. Je to super nápad a ty se musí kopírovat :-)

23. 4. 2013 Út 18.31

[3]reagujweb Honza

Tak nám zatím známky leží v šuplíku, asi s tím budu muset něco udělat. Dokonce jsem viděl i u známého že má velikou mapu namalovanou přímo na zdi

24. 4. 2013 St 12.46

[4]reagujmejlweb Pražanda

Nádhera! je to super nápad, my doma zatím věšíme jen na prázdnou zeď, díky za nápad na upgrade :)

9. 5. 2013 Čt 15.20

[5]reagujmejlweb zmont

Výborný nápad, moc se mi to líbí a docela Vám zavidím :)

23. 5. 2013 Čt 11.28

[6]reaguj qAp9rxkyvvLL

about the Left and the Islamists not deserving the benefits of civilization makes sense.But what the Founding Fathers said about people having freedom of speech and freedom (regardless of ideology) until convicted of an actual crime makes sense as well.How do you reconcile this coicnadrttion?

17. 7. 2017 Po 01.56

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: