Karneval v Maastrichtu

Karneval v Maastrichtu má pověst jednoho z největších v Holandsku. Časově se shoduje s naším masopustem a i tady má náboženské kořeny. Letos se konal od neděle 15.2. do úterý 17.2. Děti tady navíc mají „carnival holidays“. My jsme se do Maastrichtu vypravili v neděli odpoledne. Neměli jsme vůbec představu o tom, co se zde bude dít. Byli jsme nadšení, počasí vyšlo dobře a i děti to moc bavilo.

modrasek-nahled

Celé centrum je zaplaveno lidmi v kostýmech. Různá sdružení a kluby reprezentují originální témata a mají svoje alegorické vozy. Mezi nimi jsou i menší skupinky a jednotlivci a průvod je tak velmi pestrý. I tyto malé skupinky mají svoje „vozíky“, kde si vezou občerstvení.

voziky-nahled

Na velkých vozech jsou zpravidla reproduktory, ze kterých se line hudba korespondující s kostýmy a daným tématem. Některé skupiny jsou dechové kapely, které pak třetí den karnevalu spolu soutežily o nejlepší kapelu. Jiné skupiny zase přestavovaly např. samba bubeníky.

kapela-nahled samba-bubenici-nahled

Karneval není jen pro mladé lidi, ale účastní se ho nejmenší děti, dospělí i důchodci. Kostýmy i make-up jsou velmi nápadité a propracované. Někteří strávili hodně času a utratili spoustu peněz při výrobě svých kostýmů.

rodinka-nahled

Je to jedna velká pouliční párty a průvod městem. Všechny masky míří na největší maastrichtské náměstí Vrijthof, kde na stožáru visí obrovská figurína trhovkyně v širokých sukních s drdolem na hlavě a košíkem se zeleninou v ruce – symbol karnevalu jménem Mooswief. Je jednou z patronek bujarého veselí.

Druhým karnevalovým symbolem je živý „Princ bláznů“, který drží po tři dny vládu nad městem. Oblečený v červenožlutém kabátě s krejzlovým límcem zdraví masky z pódia dřevěným žezlem.

Během karnevalu je celé město Maastricht ozdobeno balónky, stuhami a světly v tradičních barvách karnevalu: červené, žluté a zelené.

Atmosféra karnevalu byla jednoduše okouzlující, masky měli lidé v celém městě, nejen ti kteří se účastnili průvodu. Všichni se radovali a tančili v ulicích, pivo a víno teklo proudem.

Více fotek najdete v galerii zde.

Martina | 15. 2. 2015 Ne 22.23 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 666x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: