Hoge Veluwe a střed Nizozemska

Dnešní den byl jeden z nejlepších z celé naší dovolené. Skoro celý den jsme strávili na čerstvém vzduchu v národním parku Hoge Veluwe, kde jsme projeli okruh na jejich kolech a zašli do muzea umění Kröller-Müller a přírodního muzea Museonder. Aby toho nebylo málo, tak jsme ještě k večeru zajeli k městečku Lunteren, u kterého se nachází geografický střed Nizozemska. Počasí bylo po celý den krásné – modrá obloha a teplo.

20220414_104722-nahled

Národní park Hoge Veluwe

Vstup do parku je zpoplatněn, a tak jsme za naši rodinku zaplatili zhruba 34€. Auto se dá nechat přímo před vstupem do parku na odstavném parkovišti nebo hlouběji v parku (dražší). My jsme auto nechali zadarmo na parkovišti u sportovního areálu SV Otterlomp, které se nachází cca 400 m od vstupu.

Hned za ním jsme si vybrali kola a vydali se po betonové cyklostezce, která se klikatila borovicovými lesy a pláněmi připomínající stepi. Ondra seděl poprvé na kole, které mělo brzdu s protišlapem pedálů na zadní kolo (tzv. torpedo), a podařilo se mu hned po pár metrech docela srandovně spadnout (alespoň pro nás).

Tato cyklo-vyjížďka byla super zážitek – všichni jsme seděli na typických holandských kolech poprvé, a tak jsme si jízdu užili a kochali se „zpříma“ krásnou přírodou. Dalším příjemným faktem bylo, že všechna kola měla za sedlem menší dětskou sedačku, do které jsme dali batohy, a tak jsme neměli zpocená záda :-). I když kola měla jen jednu rychlost, tak to v pohodě stačilo, protože se jelo po úzkých betonových cestičkách, které se opravdu krásně klikatily v lesích a dunách. Mě se tam moc líbilo a opravdu jsem si tu vyjížďku užil. Možná to bylo způsobeno tím, že bylo krásné počasí a park byl skoro prázdný, ale i tím, že mě konečně začala opouštět ta zatrolená rýma.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Na stránkách parku se můžete dočíst plno zajímavých informací o flóře a fauně v parku. Já jsem pořád doufal, že uvidíme nějaké jeleny, ale nepodařilo se (Radek s rodinou, který tam jel o pár týdnů později, měl větší štěstí, protože viděli dvě stáda – jelenů a srnců.)

Kousek u zámečku Jachthuis Sint Hubertus jsme si s dali u jednoho piknikového stolu oběd a pokračovali dál, abychom uzavřeli celé kolo. Po dalším kilometru, který jsme jeli po stejné cestě jako ráno, jsme se dostali k muzeu Kröller-Müller.

Kröller-Müller Museum

Kröller-Müller Museum – dle úvodní stránky najdete v muzeu největší sbírku obrazů Vincenta van Gogha a další díla známých mistrů moderního umění jako je Claude Monet, Georges Seurat, Pablo Picasso a Piet Mondriaan. A samozřejmě mnohem více. My jsme měli vstup zdarma, protože muzeum je součástí Museumkaart. Muzeum doporučili, Vincent van Gogh byl fakt úchvatný :-).

Museonder

Museonder je název muzea, jehož cílem je ukázat, co se děje v přírodě pod zemí. Mě se tam moc líbilo, ale zbytek rodinky, už druhé muzeum dával ztěžka. Fosilie kostí či nějací brouci zalezlí v půdě už naše ratolesti po celém dnu moc nenadchly.

20220414_152402-nahled

Naproti muzeu se nachází informační centrum s obchůdkem a restaurací Parkrestaurant. Vše se nachází ve velmi zajímavé budově nazvané Park Paviljoen. My jsme vyslali děti na hřiště a sami si sedli na zahrádku u restaurace. Dali jsme mrkvový koláč, kafe a výborné pivo Hert Bier.

20220414_160311-nahled

Pivní zážitky

V místním Sparu v Otterlu se mi podařilo koupit „Het Bier van Otterlo“ (Veluws IPA), které jsem vypil při psaní tohoto článku :-). Bylo výborné, škoda jen, že jsem nenašel pivovar, který jej vyrábí.

V dalším obchůdku jsem si koupil dvě flašky piva Hert Bier, které jsem si dal v Parkrestaurant.

Geografisch middelpunt van Nederland

Po rychlé večeři jsme ještě kolem sedmé sedli do auta a zajeli ke geografickém středu Nizozemska. Auto jsme nechali na parkovišti u křižovatky Meulunteren a pěšky se vydali nejdříve k rozhledně Hessenhut, a poté k již zmíněnému středu Nizozemska. Marťa se chtěla ještě procházet, a tak jsme ještě pokračovali kousek dál ke „schodům“. Tam jsme to otočili a vrátili se zpět k autu.

obrazek obrazek 20220414_195812-nahled

Radim | 14. 4. 2022 Čt 20.14 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 9x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: