La Coupole - procházka, bunkr a planetárium

O betonovém monstru z druhé světové války dnes nazývaném La Coupole jsem se dozvěděl od kolegy z práce. Návštěvu jsme si nechali až na náš výlet do De Haan a musím říci, že jsem hodinu a půl dlouhé cesty nelitoval. La Coupole je pevnost postavená nacisty za druhé světové války, jejímž úkolem bylo vypouštět rakety V2 na Anglii. Tento záměr se naštěstí nacistům už nepodařil uskutečnit a pevnost/podzemní továrna byla úspěšně bombardována a zničena pár dnů před dokončením. Dnes je z pevnosti muzeum, kde právě v kupoli, kde se měly plnit rakety palivem, jsou expozice týkající se celé pevnosti a jejího úkolu. V přilehlém informačním centru je ještě 3D kino sál a expozice dnešních raket.
DSC_0453-nahled
My jsme však naši návštěvu La Coupole nezačali hned vstupem do podzemní, ale šli se projít na místní značený okruh. Dětem se to sice moc nelíbilo, ale venku bylo nádherně a byla by škoda jen rovnou zalézt do podzemí
obrazek obrazekobrazek obrazek obrazek
Prohlídka pevnosti by pro mě samotného byla perfektní. Kromě raket, informací o budování pevnosti a spousty video reportáží, tam byly expozice o životě za války. Klidně bych tam mohl být od rána až do večera a pořád by tam bylo co dělat. ALE byl jsem tam s Marťou a dětmi, takže jsem to naplánoval na hodinu a půl a akorát to sedlo. Průchod tunelem, kterým zněly zvuky války byl strašidelný pro Ondru. Expozice byly naprosto nezáživné pro Marťu a Verču, takže po uvedené hodině a něco, to bylo v podstatě vysvobození vyvést je ven. No a já si alespoň koupil o všem knihu.
obrazek obrazek obrazekobrazek obrazek
Kolem třetí jsem šli na promítání do 3D planetária, kde uvedli nejdřív 20-ti minutové video o naší sluneční soustavě (ve francouzštině a za neustálého se ptaní, kdy už to skončí a proč je tam tma) a poté hlavní film o úsvitu letů do vesmíru (Dawn of the Space Age). Tady jsem konečně slavil úspěch (se kterým jsem počítal), protože to bylo celé o kosmonautech a raketách a Ondra je přeci kosmonaut :-). Od té doby pravidelně slyším „Tati, kdy zase pojedeme to toho raketária?“.
obrazek obrazek obrazek
Cestou zpět jsme se stavili ještě u větrného mlýna, který se tyčil na kopci nad vesnicí Watten. Na místě byl krásný výhled a navíc jsme zjistili, že na místě stála bývala pevnost „Fort de Watten“.
obrazek obrazek
Podtrženo a sečteno – výlet se až na menší detaily vydařil a La Coupoli doporučují všem, koho zajímají podobné technické/válečné objekty. Neberte s sebou však prťata, jinak si toho neužijete.

Radim | 3. 5. 2016 Út 21.07 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 387x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: