Výtah pro lodě neboli Canal du Centre

Tento výlet se jsme naplánovali jako součást návštěvy Koziho v Monsu, kde ten víkend probíhal Shape Fest. Ze začátku to vypadalo docela nevinně, tj. projížďka kolem jednoho z největších vodních výtahů Strépy-Thieu, ale nakonec jsme zvládli objet celý Canal du Centre, tj. zhruba 17 km. My chlapi jsme si to navíc ještě prodloužili o cestu z Monsu.

IMG_1245-nahled

Počasí toho dne bylo naprosto ukázkové, takže jsme se dokonce trochu spálili od sluníčka. Sraz jsme si dali na parkovišti u vodního výtahu Strépy-Thieu, kde na nás Marťa s pipikama už čekali a obdivovali to monstrum. Počkali jsme na vyzvednutí jedné lodi a posunuli jsme se nahoru nad výtah, kde jsme během baštění oběda pozorovali vyzvednutí další lodě. Tento lodní výtah je opravdu neobyčejný, až do ledna 2016 to byl nejvyšší lodní výtah na světě. Navíc to není klasické zdymadlo, ale výtah, který zvedá do ohromné výšky obrovskou vanu s lodí uvnitř :-). Prostě technická parádička.

obrazek obrazek obrazek

Po naplnění prázdných žaludků jsme za velké podpory cestujících předjeli výletní loď, kterou jsme pozorovali ve výtahu. Kolem nového kanálu vede široká cyklostezka a tím, že je kanál vybudován na kopci, tak je vidět pěkně do okolí. Další zajímavostí pro našince, ale běžnou v Belgii, byl vodní most překlenující malé údolí. U nás máme problém postavit dálnici pro auta, v Belgii staví dálnice pro lodě – prostě u tohoto kanálu jsou trochu jiná měřítka. Zhruba za hodinu jsme se dostali na otočku, která je soutokem nového a starého kanálu. Můžu říci, že zdymadla a výtahy na starém kanálu mě nadchly úplně stejně jako to jedno velké na novém. Výškový rozdíl v korytě starého ramene je překonáván dvěma klasickými zdymadly a čtyřmi hydraulickými lodními výtahy, z nichž každý překonává rozdíl přibližně 17 metrů.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Abychom taky pořád nešlapali, tak jsme se stavili na zahrádce restaurace La Cantine des Italiens. Toto místo bylo vybudováno pro italské dělníky a nyní slouží jako muzeum.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Ke konci už dětem docházely síly, ale za podpory kokin a slibu pohádky jsme dojeli úspěšně k autu. Mě s Raďou ještě čekala cesta kolem kanálu zpět do Monsu. Tento cyklovýlet se vydařil na dvakrát podtrženou jedničku, super počasí, super technické zajímavosti, … prostě báječný den.

obrazek obrazek

Radim | 28. 9. 2016 St 00.05 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 358x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: