Grottes de Han

Když se spojí slova „babí léto“ + „jeskyně“ + „obora s divokými zvířaty“, tak z toho nemůže vzejít nic jiného než báječný den :-). Výlet do Han-sur-Lesse, kde se nachází známá jeskyně a obora s divokými zvířaty, vše známé jako Domaine des Grottes de Han, jsme plánovali už dlouho a v polovině října předpověděli v Belgii krásný slunečný víkend, takže jsme vyrazili. Byl to jeden z mála našich výletů, kdy jsme se přemohli a vyrazili opravdu brzo ráno, tj. vyjížděli jsme chvíli po deváté :-).

IMG_20171014_144406-nahled

Už když se mrknete na jejich stránky, tak vám bude jasné, že o zábavu nebude nouze:

  • Projížďka historickou tramvají/vlakem ke vstupu do jeskyně.
  • Jeskyně s podzemní říčkou Lesse, největší podzemní halou v Belgii a zhruba hodinu a půl dlouhou prohlídkou.
  • Obora s divokými zvířaty nabízí medvědy, zubry, jeleny, vlky a další evropské divoké zvířectvo. Do obory se lze dostat jen autobusem (jako na safari) nebo opět tramvají. My jsme zvolili druhou možnost a skoro celou oboru jsme prošli pěšky.
  • PrehistoHan – muzeum zobrazující život za doby kamenné
  • Dětské hřiště

Návštěvnické centrum, kde je odjezd tramvajek a autobusů se nachází na náměstí přímo za kostelem. Parkovat se dá kolem kostela nebo na nedalekém velkém parkovišti – vzhledem k mimo-sezóně jsme nemuseli ani nic platit :-).

obrazek obrazek

Po chvíli zmatku jsme se konečně vymotali z centra a nasedli na tramvajku, která nás zavezla až do cílové stanice, která se nachází přímo u vchodu do jeskyně. Mají to tam dobře udělané, protože tam je dlouhý otevřený přístřešek pro frontu ve francouzštině a v holandštině. My jsme stoupli to té holandské, a i když šla „samozřejmě“ na řadu až jako druhá, tak jsme ani moc dlouho nečekali. Tak akorát na jablko a mandarinku :-).

obrazek obrazek obrazek obrazek
Jeskyně byla fajn, i když už jsem viděl pěknější. Líbily se mi obrovské haly a tekoucí říčka Lesse. Výzdoba jeskyně, tím myslím stalaktity a stalagmity, byla pěkná, ale tam, kde na ni dosáhly lidské ruce, tak byla hodně zničená, což mě mrzelo.

Kousek za východem s jeskyně se nachází pěkné dětské hřiště, takže jsme dali oběd a nechali děcka trochu vyřádit.

DSC_0665-nahled

Zpět k informačnímu centru to bylo z hřiště zhruba pět minut. Chtěli jsme nasednout na tramvaj, abychom se dostali k pěšímu vstupu do obory, ale nezbylo na nás místo. U nás v Čechách by nám asi nejspíš řekli, že musíme počkat na další. Ne však v Han-sur-Lesse. Obsluha a další pomocníci podniku chvíli komunikovali pomocí vysílaček, a pak nás nahnali do „autobusu“, který nás dovezl až přímo ke vchodu na pěší stezku. Super! Ten autobus nebyl až tak autobus, jako spíš nákladní auto s vlekem a otevřenou sedačkovou nástavbou. Pro naše malé experty to byl opět super zážitek :-).

obrazek obrazek obrazek obrazek

Pak už jsme šlapali po svých. Zajímavým bodem stezky byly pěkné výhledy a menší procházka v korunách stromů s výhledem na celé údolí. V oboře mají jen divoká zvířata z evropského kontinentu, ale to vůbec nevadilo. Zhruba za polovinou jsme slezli do údolí, přesně do místa, kde se říčka Lesse ztrácí v zemi. Na blízké silnici byl přistavený mini-autobusek, a tak jsme moc dlouho neváhali a druhou část stezky si zkrátili a projeli se až k medvědí oboře. V podstatě jsme přišli o supy a rysa. Jeleny, muflony, koně Převalského a pratury jsme viděli lépe z autobusku :-). U medvědů jsme dali pivko (místní Trappistes Rochefort 8), kafe a zmrzku. V jednu chvíli vylezl velký medvěd a Marťa už se těšila, že nám pěkně zapózuje, ale on na nás vystrčil zadek a udělal bobek a zase se schoval:-). Poslední zvíře, které jsme viděli cestou na tramvaj, byl zubr evropský – krásné a mohutné zvíře.

DSC_0690-nahled

Cestou zpět jsme se nechali vysadit u dětského hřiště, a tak jsme strávili ještě půlhodinu na sluníčku (my s Marťou) a blbnutím na průlezkách (děti).

Jak už jsem zmínil na začátku, trojkombinace počasí, jeskyně a zvířátka se náramně vydařila. Počasí bylo opravdu na jedničku s hvězdičkou a procházka jeskyní a podzimními listnatými lesy s pěknými vyhlídkami byla též super. Sečteno a podtrženo, Domaine des Grottes de Han rozhodně doporučujeme :-).

DSC_0696-nahled

Radim | 14. 10. 2017 So 22.09 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 201x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: