Přírodní rezervace Sint-Pietersberg

V sobotu jsme odpoledne vyrazili na procházku k řece Máze. Předně musím zmínit, že výlet vymyslela Marťa a získává za to jeden bezvýznamný plusový bod. Cílem bylo podívat se na vysutý most přes Mázu a projít si naučnou stezku nad ním. Hlavně nás zajímaly v mapě nakreslené jeskyně a tunely. Jeden prý vede až do nedaleké pevnosti Eben-Emael. Počasí bylo velmi proměnlivé a i když všude kolem nás pršelo, tak my jsme tentokrát vyvázli úplně suší :-).

Stezka byla fajn, tvořily ji křivolaké chodníčky, schody a pěkné výhledy. Naučné cedule nás moc nezaujaly, protože byly ve francouzštině a na to, že na druhé straně je to stejné, ale holandsky, jsme přišli až u předposlední cedule :-(.

DSC_0074-nahled

Z informačních cedulí jsme vyčetli následující moudra.

Hora sv. Petra (Sint-Pietersberg) tvoří náhorní plošinu mezi údolími řeky Mázy a potoka Jeker. Vápenitá půda tohoto regionu byla vytvořena během období křídy, před více než 65 miliony lety, kdy tato část Belgie ležela pod mořskou hladinou.

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Po staletí se v této oblasti postupně rozvíjela specifická vápencomilná flora, podporovaná spásáním od ovcí a koz. Oblast je známá menším výskytem srážek a větším množstvím slunečního světla. Tím, že jsou svahy dobře chráněny a vápencové půdy jsou vysoce propustné, vyvinula se zde vzácná flora a fauna. Místní druhy jsou často jižního původu jako ještěrka zední, některé orchideje a početný hmyz. K zachování tohoto jedinečného biotopu vápencových pastvin, musí být svahy pravidelně odlesňovány a spásány.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Oblast je také známá svojí staletou těžbou slínů (holandsky: mergel, anglicky: marl), po kterých tu zůstal impozantní systém podzemních koridorů. Tyto se pak staly zimovištěm pro tisíce netopýrů z celé západní Evropy.

DSC_0091-nahled

Odkazy na mapy:

Radim | 21. 10. 2017 So 21.11 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 317x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejlweb Ana

Vy ste asi každý týždeň na výlete :) …super super, deťom sa to musí veľmi páčiť a každopádne aj celkom dobrý tip na výlet pre ostatných :)

16. 11. 2017 Čt 16.28

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: