Pevnost poznání Olomouc

Během vánočních svátků bylo jeden den škaredě, a tak jsme se vydali do Olomouce do Pevnosti poznání. V zahraničí se takových populárně vzdělávacích míst nachází relativně dost, ale vůbec by mě ani ve snu nenapadlo, že v Olomouci je také. Jako naturalizovaný Olomoučan jsem byl tak trochu hrdý na to, že naše město nabízí takové super místo. Veškeré zásluhy musím tentokrát připsat Martě, která Pevnost poznání v Olomouci našla.
IMG_20171228_104413-nahled

Pro nezasvěcené, Pevnost poznání leží ve zrekonstruovaném areálu Korunní pevnůstky v Olomouci a jedná se o interaktivní muzeum vědy, realizované Univerzitou Palackého. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů. Nabízí mimo jiné následující expozice a možnosti:

  • Věda v pevnosti – o historii pevnosti a událostech v 18. století
  • Živá voda – o fascinujícím světě vody
  • Rozum v hrsti – obsahuje hlavolamy, maketu lidského mozku či gyroskop
  • Světlo a tma – o fascinujícím světě světelného záření
  • planetárium
  • vzdělávací a zábavní akce vše druhu
  • laboratoře, dílny, ateliéry, studia a multifunkční Laudonův sál

Kolem Korunní pevnůstky jsem se nachodil kilometry a vždy jsem maximálně viděl uzavřenou bránu a šedý zvlněný plot. Tím, že v Olomouci už nějakou dobu nepobýváme, tak jsem úplně ztratil povědomí o novinkách a změnách ve městě. Pevnost poznání mě maximálně nadchla. Budova je velmi moderně zrekonstruována se zachováním dechu minulosti – moc se mi líbil ten mohutný dřevěný strop. Výtahy, záchody, technika, atd. – prostě vše, jak má být ve 21. století. Díky všem, kteří na tomto projektu pracovali a podporovali :-).

Asi bych v pevnosti mohl strávit pár dnů a pořád bych nacházel nové a zajímavé věci. Vyrazili jsme však s dětmi, a tak jsme vše proletěli nějak zrychleně. V přízemí, v expozici Věda v pevnosti se mi líbily ty komiksy vyprávějící příběh pevnosti a města za doby Marie Terezie.
obrazek obrazek obrazek obrazek
Rozum v hrsti mě dostal gyroskopem, který jsem musel zkusit a ze kterého mě pak pěkně třeštila hlava. Vyhrál jsem nad Marťou v 3D piškvorkách a pokořil jeden hlavolam.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Na ostatní mi nezbyl čas, protože jsme měli objednané kino o sluneční soustavě. Před odchodem jsme opět „prolítli“ poslední dvě expozice o světle a vodě. Bohužel, jistí experti měli strašný hlad, a tak jsme opět dali přednost svým břichům před vzděláním a jeli domů na pozdní oběd :-(.

No, v něčem to je alespoň dobré – do Pevnosti poznání se musíme opět vrátit :-).

Radim | 28. 12. 2017 Čt 15.00 | Mišmaš, Česká republika | Tisk | 186x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejl mick007
:-)

30. 1. 2018 Út 16.25

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: