De Nieuwe Driemanspolder

De Nieuwe Driemanspolder je nově zrekultivovaná rekreační a přírodní oblast s vodními, pěšími, cyklistickými a jezdeckými stezkami mezi Leidschendamem a Zoetermeerem. Název Driemanspolder pochází z roku 1668, kdy zde byla získána zpět oblast bývalé těžby rašeliny. Rekultivace byla tehdy financována archetypální formou crowdfundingu, prvními řediteli byli tři významní pánové z okolí (odtud také jméno díla „drie“ = „tři“). De Nieuwe Driemanspolder zaujímá přibližně jednu třetinu původní rekultivované půdy a jeho hlavním cílem (kromě výše zmíněné rekreační a sportovní úlohy) je skladování vody v případě záplav a extrémních srážek.

20210213_104801-nahled

Kolem celého území často projíždíme autem, ale minulý rok tam postavili cyklostezky, a tak jsme tam byli i párkrát na kole. Postavili tam nový kemp a kousek od něj dětské hřiště. Ze začátku však bylo ještě nedodělané a oplocené. Později tam bylo tolik blata, že nemělo vůbec smysl tam chodit.

Procházka 8. ledna

V pátek jsem přišel domů relativně brzo, děti ještě neměly školu a venku bylo pěkně. Vůbec jsme nemeškali, hupsli do auta a šli si projít nové stezky kolem zpola napuštěného poldru. Na obejití jezer nám stačila hodina a něco a úplně nám to stačilo. Slunce sice pěkně svítilo (což nás vylákalo ven), ale na pláních bez stromů docela silně foukal studený vítr.

Odkazy na mapy:

Bruslení

Po celém týdnu třeskutých mrazů byly téměř všechny kanály a nádrže v Nizozemsku zamrzlé a dalo se po nich bruslit. Využili jsme tedy dvou nádherných rán a vyrazili jsme sem bruslit. Parkoviště u kempu bylo první den plné (kolem desáté hodiny), a tak jsme auto nechali u parkoviště u zahradního centra Intratuin Zoetermeer. Pár set metrů jsme došli pěšky.

Já osobně bych ocenil trochu tlustší led, ale těch cca 10 cm (někde více, někde méně) očividně stačilo :-). Poldr je rozdělen na pár jezer, které jsou spolu propojené, takže i na bruslích bylo možné všechny projet. V některých místech byla v místě spojů voda, a tak jsme se na druhou stranu dostali po sněhu přes hráz. Led byl super a oba dva dny jsme si náramně užili.

20210213_113152-nahled 20210214_110119-nahled 20210214_105347-nahled

Odkazy na mapy:

Martina | 13. 2. 2021 So 22.50 | Cestování, Belgie a NL, Mišmaš | Tisk | 29x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: