Království větrných mlýnů u Alphenu aan den Rijn

Na dnešní sobotní odpoledne vymyslela Marťa procházku v okolí Alphenu aan den Rijn, což je město kousek od Leidenu. Hlavním lákadlem byly větrné mlýny a farmářský automat s mlékem a dalšími mlskami. Už dopředu musím poznamenat, že to byl jeden z těch podařenějších výletů – prostě spojení pěkného počasí, zajímavé procházky, čerstvého mléka a extra starého sýru dělá divy.

20210417_181710-nahled

Auto jsme původně chtěli nechat na malém parkovišti mezi pastvinami pod Aarlanderveenem, ale bylo plné, a tak jsme popojeli až do Aarlenderveenu a nechali auto u kostela.

Trasa, po které jsme vyrazili, se jmenuje Molenviergangroute (vybrali jsme tu delší) a uvádí vás do světa jediného funkčního poldru, kde se voda stále čerpá pomocí větrných mlýnů. Během této trasy pocítíte klid nizozemské krajiny a můžete obdivovat mnoho lučních ptáků, ale také uvidíte zvířata, která můžete očekávat v holandském poldru, jako jsou krávy a ovce.

20210417_151222-nahled

Shlédnuté mlýny v pořadí:

  • Putmolen (# 4) – nejníže položený mlýn
  • Bovenmolen (# 3) – nejvyšší mlýn v kaskádě, který čerpá vodu do řeky Oude Rijn
  • Middenmolen (# 2)
  • Ondermolen (# 1)
obrazek obrazek obrazek obrazek

Hned u prvního mlýnu jsme se zastavili a obdivovali jeho menšího bratříčka přímo před ním (mají tam docela velký model větrného mlýnu). Další zajímavostí je větrný mlýn za farmou stojící u tohoto mlýnu. Je daleko menší, typu „wip mill“, ale funkční :-).

obrazek obrazek

Po chvíli jsme se dostali mezi pastviny, kde byl opravdu klid a mír. Na pěšině bylo plno pozůstatků po červených racích, tak jak na nich místní ptactvo hodovalo.

U řeky jsme po chvíli dorazili k farmě Boerderij Valkendam, kde mají malý farmářský obchůdek. Moc nás to tam však nezaujalo, a tak jsme pokračovali dál podél řeky, až jsme došli k další farmě De Witte Gravin. Tam se nám líbilo :-) – nejdřív jsme šli omrknout kravičky a během toho jsme se seznámili s místním ratlíkem a dvěma kočkami. Mají tam melktap a kaasautomaat, takže jsme si načepovali dva litry mléka a koupili dva kusy sýra.

20210417_170514-nahled

Ještě se musím zmínit o mým dnešním kulinářském záseku – dělal jsem koláče a náramně se povedly, takže mezi farmami jsme našli pěknou lavičku a na koláčích si pochutanali.

20210417_162436-nahled

Nyní nás čekala cesta zpět kolem výše zmíněných mlýnů, které čerpají vodu z poldru do Oude Rijnu. Kousek za Bovenmolenem jsme míjeli menší ovčí stádo a dále podél kanálu minuli zajímavé technické dílo „sifon“, tj. místo, kde se mimoúrovňově kříží dvě vodní cesty. Mlýny byly samozřejmě super! U posledního měli postaveny další modely a celkem jsme napočítali víc jak deset různých větrníků :-).

20210417_172832-nahled obrazek obrazek 20210417_174712-nahled 20210417_175247-nahled

Jakmile jsme se napojili na Achtermiddenweg, tak jsme dostali strašnou chuť na mléko, a tak jsme se uvelebili na tamní lavičce a rovnou se pustili i do koupeného sýru. Bylo to báječné zastavení uprostřed pastvin, mezi farmami a mlýny, kde jsme si vychutnávali mléko přímo od farmáře a výborný sýr.

20210417_180140-nahled

K autu už nám zbýval pak jen asi kilometr. Vycházku jsme si náramně užili a všichni (i děti) si ji nemohli vynachválit :-).

Odkazy na mapy:

Radim | 17. 4. 2021 So 17.50 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 35x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: