Amsterdamse Waterleidingduinen

Na dnešní odpoledne jsem vymyslel procházku já :-). Měla to být „standardní“ procházka v dunách mezi Noordwijkem a Haarlemem, ale vyklubal se z toho výlet do „dančí obory“ Amsterdamse Waterleidingduinen (ve skutečnosti je to oblast pro získávání pitné vody pro širé okolí a hlavně Amsterdam). Předtím jsme si však udělali vsuvku v podobě návštěvy farmy De Olmenhorst, kde měly zrovna kvést ovocné stromy a otevřeli kavárnu s farmářským obchůdkem.

20210502_163144-nahled

Farma De Olmenhorst nabízí různé možnosti a aktivity. Nás však zajímal jejich obchůdek, protože nám dochází zásoba Appelstroopu :-). Marťu zajímala procházka mezi kvetoucími jabloněmi a hruškami. Musím říci, že mise byla splněna na 100%. V obchůdku jsme koupili oblíbený appelstroop a dvě sklenice jablečného moštu (sice trochu dražší než obvykle, ale zato prý v bio kvalitě). Dále jsme si prošli sady až na jejich spodní konec, kde za malým odvodňovacím kanálem začínala pole s tulipány.

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Farma se nachází kousek před Lisse, a tak dojet do našeho hlavního cíle u městečka De Zilk, nám trvalo zhruba čtvrt hodiny. Auto jsme nechali na placeném parkovišti (1,5 €), zaplatili jsme vstupné do přírodní rezervace pro dva dospělé (2×1,5 €) a vyrazili po černé turistické značce. Po chvíli jsme uviděli pár daňků spásajících trávu pod stromy. Já s dětmi jsme zírali a Marťa, která si to trochu nastudovala, potvrdila, že to tady je asi normální. To jsme však ještě nevěděli, že jich v té oboře budou stovky :-) (2 522 kusů při sčítání v roce 2020).

20210502_170130-nahled

Naschvál jsme vyrazili pozdě, a tak jsme míjeli skupiny lidí vracejících se zpět k parkovišti, zatímco my jsme teprve vyráželi. Výhodou bylo, že k večeru mělo být pěknější počasí a též minimum lidí, které jsme dále potkávali. Procházku oborou všem doporučujeme, je tam pěkně a těch daňků tam je opravdu hodně. Na pohodu jsme zvládli cca 7 km kolečko a vyvětraní se kolem sedmé hodiny vraceli domů.

20210502_173347-nahled

Myslím si, že se do této oblasti ještě vrátíme, protože jsme vůbec neprozkoumali její severní část u Heemstede. U Heemstede se navíc nachází informační centrum De Oranjekom a dvě dětská hřiště (Speelveld Vinkenbaan a o trochu jižněji Speelveld Panneland).

Zajímavé odkazy:

  • Wandelroutes – seznam 17 různých turistický tras, ze kterých si snad každý musí vybrat
  • Plategrond – mapka areálu s vysvětlivkami

Náš dnešní nákup v obchůdku farmy De Olmenhorst:

20210502_190502-nahled

Odkazy na mapy:

Radim | 2. 5. 2021 Ne 23.15 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 36x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: