Cyklovýlet po ostrově Texel

Trajekt mezi Den Helderem a ostrovem Texel provozuje společnost Teso. Večer před návštěvou Texelu jsem na jejích webových stránkách koupil lístky. Ráno jsme opustili hotel, auto nechali na parkovišti a na kolech se vydali k terminálu trajektu. Nalodění proběhlo bez problému a za cca 20 minut jsme byli na ostrově Texel. Vzhledem k počasí (bylo chladněji než předešlý den), větru a rýmě jsme nakonec nejeli až k severnímu cípu ostrova, kde se nachází idylický maják Eierland. Místo toho jsme to kousek pod městečkem De Koog otočili a přes pivovar Texels a rybářský přístav Oudeschild se vrátili k trajektu.

20210514_123738-nahled

Věděli jsme, že ten den bude chladněji, ale i tak nás studený vítr a zamračená obloha trochu demoralizovaly. Po vylodění na Texelu jsme jeli po stezce kopírující duny po západní straně ostrova. Po pár desítkách minut nijak záživné cesty jsme dojeli k zajímavé rozhledně Fonteinsnol, ze které byl pěkný výhled.

20210514_101134-nahled obrazek obrazek

Další zastávkou bylo EcoMare nature museum, jehož cílem je ukázat návštěvníkům místní faunu a flóru. Kromě toho tam mají „záchytnou“ stanici pro tuleně (podle stránek se postarají zhruba o 100 mladých, nemocných nebo zraněných tuleňů každý rok). Jako obvykle mají k muzeu další plejádu atrakcí jako obchůdek s cetkami, dětské hřiště, hvězdárnu, … Vzhledem k stále trvajícím koronavirovým opatřením bylo celé centrum, kromě obchůdku a občerstvení zavřeno. Dojeli jsme proto k moři a rychle to otočili do vnitrozemí, kde tak nefoukalo.

Marťa našla v nedalekém lese stezku pro děti Sommeltjespad, a tak jsme si dali na chvíli pauzu od kola a cca 1.5 km stezku jsme během půlhodiny prosvištěli.

Poté jsme s malou přestávkou na oběd a zajížďkou do staré rybářské vesničky De Waal jeli až k pivovaru Texelse Bierbrouwerij. Vystál jsem si tam frontu do místního obchůdku a koupil si pár piv a dvě sklenice – takže za mě byla mise dnešního dne splněna :-).

20210515_094008-nahled

Oudeschild je další malebný přístav, kam jezdí hodně turistů navštěvujících Texel. My jsme tam jeli hlavně kvůli pěknému dětskému hřišti Het Piratenschip.

20210514_141527-nahled

Celé kolečko jsme dokončili jízdou po hrázi vedoucí po východní straně ostrovu mezi Oudeschildem a terminálem trajektu. Před odjezdem jsme stihli děti ještě „zkazit“ frikandelem s hranolky a sebe kafem.

20210514_160337-nahled

Texel nás překvapil tím, že to nebyla jen placka, ale bylo na něm pár kopců a na západní straně byly pěkné lesy. Jinak nic zvláštního. Možná, že nám dojem trochu zkazilo počasí a ta potrefená rýma.

Odkazy na mapy:

Radim | 14. 5. 2021 Pá 22.15 | Cestování, Belgie a NL, Cykloturistika | Tisk | 24x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: