Rijksmuseum van Oudheden v Leidenu

Před pár dny jsem byl sám s dětmi v muzeu Naturalis v Leidenu (Marťa už tam byla) a tento víkend jsme do Leidenu jeli opět. Tentokrát jsme vyrazili všichni do městského muzea Rijksmuseum van Oudheden. Toto muzeum je známé následujícími sbírkami

20211113_114736-nahled

Do Leidenu jsme vyrazili hned ráno, tak abychom byli v muzeu na „otvíračku“ a užili si jej prázdné. Sedli jsme u nás na Mariahoeve do „sprinteru“ a za chvíli jsme byli v Leidenu na nádraží. Muzeum se nachází zhruba dvacet minut pohodové chůze přes centrum města.

Měli jsme v plánu, že muzeum prolezeme celé, ale to jsme se naprosto zmýlili. U pokladny jsme si navíc koupili pro děti dvě knížky s kvízy:

Prohlídku jsme začali v přízemí v expozici Starověkého Egypta, a tam jsme také skončili – tedy po dvou a půl hodinách. Já jsem v žádném podobném muzeu s ukázkami ze Starověkého Egypta nebyl, a tak mě to naprosto uchvátilo. Představa, že všechny ty věci prošly rukama lidí, kteří žili tisíce let před námi a dochovaly se až do dnešní doby, mě fascinovala. Už jsem pochopil proč se taková spousta lidí (odborně se jim říká archeologové) rýpe v zemi :-).

Jak jsem psal v úvodníku, muzeum nabízí daleko více, takže se tam určitě alespoň jednou ještě vrátíme.

Cestou zpět na vlak jsme nešli přímo, ale ještě jsme si trochu prošli centrum Leidenu, protože bylo krásně. Nakonec se nám i poštěstilo vidět Sinterklaase a jeho průvod. Ráno, cestou do muzea jsme šli kolem naší oblíbené zmrzlinárny Soetenso a já jsem jen tak ze srandy nadhodil, že dáme zmrzlinu. Vrátila se mi očekávaná odpověď ve stylu „ses asi zbláznil jíst v zimě zmrzlinu“. Na cestě zpět však rozhodně zima nebyla a navíc svítilo sluníčko – takže zmrzka proběhla, k mojí, Ondrové a Verčiné spokojenosti :-).

Mimochodem, muzeum je součástí Museumkaart.nl, takže jsme za vstup nic neplatili.

Radim | 13. 11. 2021 So 11.56 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 73x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: