Naturalis - Leiden

Naturalis je přírodovědné muzeum v Leidenu, které prošlo významnou rekonstrukcí a po dvou letech bylo 31.8. znovu otevřeno. Já jsem se sem s dětmi vydala hned 2.9. Bylo pondělí, všechny holandské děti už byly ve škole, jen my měli ještě volný den. Do Leidenu jsme dojeli vlakem. Z nádraží k muzeu vedou značky a je to sem jen pár minut.
IMG_20190902_111050_BURST001_COVER-nahled

Muzeum sídlí v nově postavené budově. Přišlo mi hodně zajímavé, že sály se sbírkami zabírají tak jednu třetinu budovy, zbytek je „vzduchoprázdno“. Budova má 9 pater a tady je přehled, co kde najdete:

obrazek
  • 2 – Leven (Život)
  • 3 – De Aarde (Země), Dinotijd (Dinosauři)
  • 5 – De vroege mens (První lidé), De ijstijd (Doba ledová)
  • 7 – De verleiding (Svádění), De dood (Smrt)
  • 9 – Kavárna, terasa
V prvním sálu byly vystaveny desítky různých zvířat. Nejdříve menší tmavší část představovala hlubiny oceánu, a pak se postupně stoupalo na pevninu a k obloze. Na velkých obrazovkách byly nepřetržitě pouštěny krásné přírodní filmy. Taková malá ZOO.
obrazek obrazek obrazek obrazek
Další patro bylo věnované Zemi a její obrovské síle (sopky, zemětřesení…) Díky panoramatickým obrázkům na stěnách vám připadá, jako byste tam opravdu byli. Super byl taky sál nerosty a drahými kameny.
obrazek obrazek
obrazek obrazek
Ve druhé části tohoto patra bylo největší lákadlo tohoto muzea (aspoň pro naše děti) – dinosauři! Je zde 66 milionů let stará kostra Tyrannosaurus rex se jménem Trix. Během rekonstrukce navštívil Trix různá muzea, ale nyní je zpět v Leidenu! Za kostrami dinosaurů jsou poloprůhledná plátna a na nich jsou promítáni „živí“ dinosauři.
obrazek obrazek
V pátém patře se nacházel obrovský model Nizozemí z doby ledové – step s mamuty a dalšími prapůvodními zvířaty. Pokud se podíváte do jednoho z dalekohledů a namíříte na model, tak plastová zvířata ožijí a vy můžete sledovat krátký film.
obrazek
Předposlední patro se dělilo na sál s tématem smrti a na sál s tématem svádění. Sál o smrti byl hodně tmavý. Myšlenkou byl vlastně koloběh života – smrt vede k znovuzrození – a měl by se jí také věnovat prostor.
obrazek obrazek
Druhá část byla naopak velmi barevná. Hravým způsobem ilustruje rituály dvoření, páření a výchovy potomků.
obrazek obrazek

Martina | 2. 9. 2019 Po 14.31 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 115x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejlweb Teris

Nádherné, to bych chtěla také navštívit.

31. 10. 2019 Čt 08.34

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: