Het Schepvaart Museum v Amsterdamu

Het Schepvaart Museum v Amsterdamu je národní námořní muzeum, které obsahuje jednu z největších sbírek věnovaných námořní tematice – jak jinak, vždyť Nizozemsko bylo po dlouhou dobu jednou z námořních velmocí. Sbírka obsahuje malby, modely lodí, navigační přístroje, mapy a mnoho dalšího.

20220205_105443-nahled

Poloha

Muzeum se nachází v Amsterdamu kousek od muzea NEMO a v podstatě i kousek od centra.

20220205_122047-nahled

Parkování

Kousek od muzea se nachází pár parkovacích domů, ale ceny se můžou drasticky lišit dle data, tj. čím bližší datum, tím dražší parkování. My jsme našli parkování za 12,5 € v IJ-oever Centrum, které se nachází cca 10 minut pohodové chůze od muzea.

Muzeum

Muzeum se nachází v budově 's Lands Zeemagazijn (The Arsenal). Tato budova byla postavena v roce 1686 a byla určena jako sklad pro válečné loďstvo Amsterdamu. Budova je to docela impozantní a nepřehlédnutelná.

20220205_105232-nahled

Mě se líbí jak Nizozemci dokážou skloubit historické budovy s novodobou architekturou. V tomto případě budova vypadá navenek tak, jak ji nejspíš postavili. Uvnitř je však celá zastřešená umně vyřešenou skleněnou střechou.

Muzeum poskytuje audio tour, tj. audio průvodce, který vám u vybraných expozic vše vysvětlí. U vstupu si jen vezmete malou krabičku na krk a ve velké hale vám pomůžou zvolit jazyk (čeština tam nebyla).

Muzeum je součástí Museumkaart.nl, tzn. pro držitele této karty je zdarma.

Muzeum je rozděleno na následující části:

Severní křídlo

Obsahuje malby a kresby známých umělců Willema van de Velde a jeho syna. V přízemí jsou předměty týkající se Nizozemské republiky.

Z tohoto křídla se dá vyjít ven, kde se u mola nachází Koningsloep (Královská bárka), replika lodi East Indiaman a parníku Christian Brunings.

20220205_110943-nahled

Tato část muzea byla super. Malby byly fakt nádherné a prohlídka lodi East Indiaman byla taky fajn.

Západní křídlo

Toto křídlo nad restaurací nabízí dvě exhibice. Jedna je zaměřená spíše pro děti a jmenuje se Het verhall van de walvis, česky – příběh velryby. Týká se lovu velryb a jak Nizozemsko bylo v minulosti velrybářskou velmocí.

Druhá část, v prostředním podlaží je věnována Amsterdamskému přístavu.

Východní křídlo

Tato poslední část obsahuj následující výstavy:

Restaurace a obchůdek

Moc jsme nepočítali s tím, že v muzeu strávíme pět hodin, a tak se tamní restaurace docela hodila :-). Sice jsme se „prý“ moc nenajedli, protože tam měli jen sandwiche, ale pořád lepší než nic. Jídlo bylo chutné. Já jsem úplně zapomněl, že držíme „suchý únor“ a dal jsem si pivo :-(.

Hned naproti muzeu, tj. na náměstí Kattenburgerplein se nachází malý stánek Kras Haring, který žádný milovník haringů (sleďů) a palingů (~ úhoř) nesmí vynechat :-). Musím říci, že „broodje haring“ tam mají výborný.

Muzeum rozhodně doporučujeme.

Radim | 5. 2. 2022 So 14.53 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 23x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: