Domtoren a Speelklokmuseum v Utrechtu

Utrecht je velice pěkné město zhruba uprostřed Nizozemska a od nás (Den Haag) je to zhruba tři čtvrtě hodiny autem. Sice můžeme říci, že už jsme tam byli, přesněji v Spoorweg Museum Utrecht, ale to bylo na okraji. Tentokrát jsme vyrazili přímo do centra – vyšlápnout si na Domtoren, projít si centrum a skočit do Speelklok muzea.

20220306_101146-nahled

Příprava na výlet hlavně zahrnovala naplánování parkování, které je v centru docela drahé. Naštěstí mají v Utrechtu vymyšlenu perfektní variantu, a to P+R parkování mimo centrum a poté dopravu do centra městskou hromadnou dopravou v ceně parkování (cena 6€ za den). Vybrali jsme si parkoviště P+R Westraven, které leží hned vedle dálnice A12, po které jsme měli přijet z Haagu. Celé to bylo velice jednoduché, parkovací dům byl opravdu hned vedle dálnice, zastávka tramvaje/busu byla hned vedle a cesta moderní tramvají č. 61 byla také fajn. Vystoupili jsme před hlavním vlakovým nádražím Jaarbeursplein a do centra jsme už šli pěšky.

obrazek obrazek obrazek

Domtoren

Nejdřív jsme šli do informačního centra, které leží hned vedle Domtoren (lístky jsme koupili online). Přestože je celá věž zahalená pod lešením a probíhá víceletá rekonstrukce (2019–2024), věž je veřejně dostupná a navíc kvůli lešení umožňuje výhled z ještě vyšší plošiny než normálně. Prohlídka byla s průvodcem, který nám řekl plno zajímavých informací (NL a EN). Na vrchol vede 465 schodů a výhled je prostě monumentální (jedná se o nejvyšší kostelní věž v Nizozemsku).

Trochu z historie: Věž je vysoká 112 metrů a je dominantou Utrechtu. Konstrukce věže a kostela začala v roku 1321 a byla dokončena 1383. V roce 1674 byla střední část kostela zbořena velkým tornádem, což vedlo k dnešní podobě, kdy je věž a kostel oddělen náměstím Domplein.

20220306_113540-nahled 20220306_114541-nahled

Když jsme slezli dolů, tak byl akorát čas oběda, a tak jsme si sedli na mini zahrádky/parku Flora's Hof, která leží hned vedle věže. Sedli jsme na lavičku a zbaštili připravené bulky a poslouchali pána, který naproti brnkal na kytaru.

obrazek obrazek

Poté jsme se cikcak prošli městem, kolem kanálu a nakonec jsme skončili v Museum Speelklok.

Museum Speelklok

Toto muzeum se nachází v centru Utrechtu v kostele Buurkerk a prezentuje historii automatofonů, tj. různých:

  • zvonoher,
  • zvonkoher,
  • flašinetů,
  • hřebenových hracích strojů,
  • symfonionů,
  • orchestrionů,
  • pianol, apod.

Musím říci, že to nakonec bylo velice zajímavé a v muzeu nás to bavilo. Zhruba v polovině jsme se přidali k jedné mladé průvodkyni a její skupině návštěvníků, která nám vše vysvětlila v angličtině a hlavně různé nástroje spouštěla :-).

obrazek obrazek obrazek

V muzeu byla pěkná kavárna, ale nikoho jsem na kafe a nějakou mlsku nepřesvědčil. Místo toho jsme koupili dětem XXL kornout hranolek s majonézou v přilehlém stánku Manneken Pis.

20220306_152023-nahled

Pro cestu zpět jsme si zvolili autobus č. 65 z Janskerku.

Závěrem můžu říci, že se nám v Utrechtu líbilo. Vyšlo nám počasí, a tak to v centru žilo a plno lidí sedělo venku v restauracích a vyhřívalo se na prvním jarním sluníčku. Mě se líbil kanál, který protíná centrum a kolem kterého byla spousta hospůdek a klubů :-). Kolem nádraží bylo plno zajímavých budov, které zaujmou svými nevšedními tvary a barvami.

obrazek

Radim | 6. 3. 2022 Ne 14.34 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 23x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: