Bloemencorso - průvod nazdobených květinových vozů

Bloemencorso je největší jarní festival v Nizozemsku. Trvá pět dní a jeho vrcholem je průvod alegorických vozů s květinovými aranžmá, která vytvořili ti nejlepší umělečtí zahradníci.

obrazek

Přípravy na průvod začínají už na podzim, kdy se vymýšlí návrhy vozů na dané téma a připravují se konstrukce a další části. Letošním téma bylo „Oslava vzpomínek“. Návrhy vozů si můžete prohlédhout zde.

Na jaře se pak stovky dobrovolníků pustí do zdobení vozů. Zapichují barevné a voňavé květy do konstrukcí podle návrhu. Používají se především květy tulipánů, hyacintů, narcisů a dalších cibulovin, které se tady v této oblasti Bollenstreek pěstují. Zdobení probíhá od středy do pátečního rána a je možné se na něj přijít podívat (nebo se i přihlásit jako dobrovolník na zapichování).

V pátek odpoledne a večer jsou nazdobené vozy k vidění ve vesničce Noordwijkerhout. Po setmění pak kouzelně nasvícený průvod projíždí místními uličkami.

V sobotu se pak průvod vydává na cestu z přímořského Noordwijku až do Haarlemu. Trasa měří přes čtyřicet kilometrů a trvá okolo dvanácti hodin. Po celou dobu jej doprovázejí mažoretky, živá hudba mnoha hudebních žánrů a tisíce návštěvníků z celého světa. Další desetitisíce jej sledují podél jeho trasy v městečkách a vesnicích.

Celou neděli je pak ještě možné obdivovat zaparkované nazdobené vozy v historickém centru Haarlemu.

My jsme v sobotu před polednem nasedli do vlaku a jeli do Sassenheimu, kde jsme celý průvod sledovali na ulici Hoofdstraat. Některé vozy i přímo u nás zastavily, a tak jsme si je mohli v klidu prohlédnout. Byl to nevšední zážitek.

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Martina | 23. 4. 2022 So 13.05 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 24x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: