Woudagemaal a Schokland

Dnešní den zakončuje naši jarní sérii výletování po BeNeLuxu, protože se vracíme ze severu Nizozemska domů do Haagu. Cestou jsme si však našli ještě následující zajímavosti:

Doma jsme byli až kolem osmé hodiny, ale den jsme si užili. Původně jsme ještě plánovali cyklistickou projížďku mezi Schoklandem a Waterloopbosem, ale byla zima a foukalo, a tak jsem se nechal překecat, že to necháme na jindy :-).

20220422_101301-nahled

Wouda Gemaal

Asi bych o této technické zajímavosti nevěděl nebýt 5€ mince (Het Woudagemaal Vijfje) na počest 100. ročního výročí této parní čerpací stanice.

Wouda Gemaal je největší parní čerpací stanice na světě, která je stále provozuschopná. Nachází se na území města Lemmer a slouží ke snižování vodní hladiny v nizozemské provincii Frísko. Přečerpává vodu z Fríska, která je ke stanici dováděna pomocí rozlehlé soustavy kanálů, do jezera IJsselmeer.

obrazek obrazek

Když jsme tam ráno přijeli, tak jsme byli jediní na parkovišti a i během prohlídky jsme moc lidí neviděli. To však nevadilo, alespoň jsme na vše měli dost prostoru a času. Prohlídka začíná v architektonicky zajímavé budově muzea věnovanému čerpací stanici a okolí. V muzeu můžete kouknout na pěkné video a projít si už vlastním tempem expozice věnované technické stránce čerpací stanice a přírodě.

U východu si nás pak odchytl jeden z průvodců a prošel s námi celou čerpací stanici. Byl to takový starý dědula, který nám ochotně odpovídal na všechny naše záludné otázky a byl prostě super! Děkujeme. Celkově hodnotím areál na deset z desíti :-) a všem technicky založeným a zvídavým lidem jej doporučuji.

obrazek obrazek

Urk

Urk je malebné městečko u jezera IJsselmeer, které si někde našla Marťa a naplánovala nám tam procházku a oběd. Takže jsme od čerpací stanice popojeli pár kilometrů, prošli se přístavem v Urku a nakonec zapadli do pěkné stylové restaurace De Kaap

obrazek obrazek

Schokland

Schokland je dalším zajímavým místem v okolí. Jedná se o památku UNESCO a má též svoji 5€ minci :-).

Schoklad byl kdysi ostrovem v Zuiderzee s docela pohnutou a ke konci smutnou historií, který je nyní součástí vysušeného poldru Noordoostpolder. Kousek od hlavní silnice se nachází muzeum Schokland, kde opět platí Museumkaart. Takže jsme tam na chvíli zašli, podívali se na zajímavé video a prošli si vnitřní expozice a nakonec se porozhlédli kolem dokola venku. Původně jsme odtud chtěli jet na kole do nedalekého Waterloopbos (cca 13 km na jednu cestu), ale foukal silný studený vítr a už bylo docela pozdě, takže jsme tam jeli autem.

obrazek

Waterloopbos

Waterloopbos je další technická zajímavost – jedná se o místo, kde Nizozemci testovali ve zmenšeném měřítku různé vodní stavby, které poté stavěli v Nizozemsku, ale i různě ve světě. Mini stavby, které jsou někdy desítky metrů velké, jsou často zchátralé věkem a je vidět, že celý areál má své dny slávy již dávno za sebou. Udělali jsme si tam cca hodinou procházku lesem, a poté jsme už definitivně vyrazili směrem Haag, potažmo Voorburg :-).

obrazek

Radim | 22. 4. 2022 Pá 12.55 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 5x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: