Hunnebeden centrum a stezka v korunách stromů

Na dnešní den jsme měli naplánováno několik cílů a aktivit. Navštívili jsme Hunnebeden centrum v Borgeru, projeli se na kole národním parkem, prolezli stezku v korunách stromů u Drouwenu a zablbnuli si na MTB stezce kolem jezera 't Gasselterveld. Večer jsme se přesunuli do dalšího ubytování Natuurhuisje Noordwijk v provincii Groningen. Odsud jsme další den chtěli vyrazit na některý z fríských ostrovů.

obrazek

Po 10. hodině jsme opustili náš treehouse a vyrazili z kempu v národním parku Drentse-Friese Wold do dalšího národního parku Drentsche Aa. Auto jsme zaparkovali ve vesničce Borger u Hunnebeden centra. Jedná se o muzeum, ve kterém zjistíte, jak kdysi žili stavitelé dolmenů ve svých domech a pracovali na půdě, jaké rituály vykonávali a proč a jak stavěli dolmeny. Muzeum bylo postaveno v roce 2005 u největšího dochovaného dolmenu v Nizozemsku s označením D27. Tento dolmen měří 22,5 metru a má 9 vrchních kamenů, 26 bočních kamenů a 2 základní kameny. Největší kámen váží více než 20 tun a byl sem zatlačen v době ledové asi před 150 000 lety, až z jižního Finska.

V areálu se také nachází výstava oblasti Hondsrug, která se táhne od Groningenu přes Borger až k Emmenu a které byl udělen status UNESCO. Výstava ukazuje, jak oblast Hondsrug vznikla v dobách ledových a jak v této oblasti žily nejrůznější národy, od neandrtálců po lovce sobů a od stavitelů dolmenů po zemědělce z doby železné.

obrazek obrazek

Asi kolem 13.h. jsme nasedli na kola a vyrazili na projížďku kolem dalších dolmenů. Po cyklostezce směrem na Drouwen jsme navštívili dolmeny D23, D25 a D21 a dál pak D19 a D20. Po 9 km jsme dojeli ke Stezce v korunách stromů. V návštěvnickém centru jsme si koupili vstupenky za 4,50e/2,25e, kousek popošli, vyblbnuli se na dětském hřišti, prošli kořenovým tunelem, a pak se po schodech vyšplhali do výšky 22,5 m. Stezka je dlouhá 125 m a umožní vám vidět les z jiné perspektivy a dozvědět se vše o životě stromů. Zpátky dole na zemi jsme si v místním občerstvení koupili kávu, dortíky a nanuky a vychutnávali si pohodu a teplé jarní sluneční paprsky.

obrazek obrazek obrazek

Po dalších 4 km jsme dojeli k jezeru 't Gasselterveld s neuvěřitelně modrou vodou a oslnivě bílou pláží. Na severním břehu jezera jsme koukli do mapy a spekulovali, kudy pojedeme zpět k autu. Já jsem měla jasno – přece po MTB stezce (MTB route Gieten) po západním břehu a dál lesem a podél silnice N34 do Drouwenu a Borgeru. Sice jsme na to neměli ta správná kola, ale byla to sranda. Po písku to klouzalo, ale pak v lese krásné klikaté singletracky a krátká stoupání jsme si fakt všichni užili.

obrazek obrazek

Kolem 18.h. jsme byli u auta a přesunuli jsme se do dalšího ubytování v mezi Groningenem a Leeuwaardenem.

Odkazy na mapy:

Martina | 20. 4. 2022 St 12.54 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 5x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: