Pevnost Eben Emael a čokoládovna v Liers

Pevnost Eben Emael se nachází kousek pod Maastrichtem hned vedle zdymadla, u kterého se Albert kanál zařezává mezi vápencové stěny a opouští údolí řeky Mázy. Pevnost byla postavena na strategickém místě a měla chránit Belgii před útokem z Německa. Moc se jim to tehdy nepodařilo, protože pevnost napadli Němci hned na začátku války a po pár dnech dobyli.

20220409_105649-nahled

Když jsme bydleli v Belgii v Kesseltu, tak byla pevnost od nás zhruba 6 km vzdušnou čarou, ale nikdy jsme nezvládli se podívat dovnitř (jednou jsme šli na procházku na povrchu – Procházka nad pevností Eben Emael). Tentokrát jsme si však zarezervovali vstup i dovnitř s průvodcem (bohužel pouze NL nebo FR). Musím říci, že jsem byl mile překvapen, jak to tam mají upravené a naaranžované. Myslím si, že jsme si to docela užili. Po návštěvě vnitřku jsme ještě prošli stejnou trasu jako před pár roky s Ondrou v kočárku.

obrazek obrazek obrazek
20220409_141519-nahled

Čokoládovna Galler

V malém městečku Liers (kousek nad Liege) se nachází čokoládovna Galler. To by asi nebylo nic zvláštního, v Belgii je nějaká čokoládovna na každém druhém rohu. V Liers se však nachází i outlet, kde prodávají za zvýhodněné ceny jejich „pokažené“ výrobky. My jsme si oblíbili jejich „Bâtons“ – čokoládové tyčinky plněné různými náplněmi. V outletu pak ty pokažené prodávají v cca kilovém balení (910 gr) za nějakých 10 €. Všechny nabízené čokolády je možné ochutnat :-). To je sice je super, ale pokud neprasknete, tak nechcete vidět čokoládu alespoň pár dnů (v našem případě pár hodin).

Moje oblíbená příchuť je Dark Hazelnut :-).

Radim | 9. 4. 2022 So 20.07 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 8x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: