Lanovka das Achadas da Cruz, Garganta Funda a Levada Nova a Moinho

V západní části Madeiry jsme se chtěli podívat na Calhau das Achadas, což je malá farmářská osada u moře, nad kterou se tyčí strmé stěny útesů. Dolů se z pevniny dá dostat více způsoby – sejít pěšky po stezce nazvané Vereda do Calhau a Vereda da Ladeira nebo použít lanovku, portugalsky nazvanou teleférico das Achadas da Cruz. My jsme šli pěšky dolů od stanice lanovky, kde jsme nechali auto a zpět jsme se vyvezli lanovkou.

Další zajímavostí v této části ostrova je vysoký vodopád padající do hluboké díry v zemi nazvaný „Garganta Funda“.

Jako posledním bodem dnešního dne jsme zvolili levady Nova a Moinho, které se nachází již na jižní části ostrova kousek od města Ponta do Sol.

20220602_152427-nahled

Lanovka das Achadas da Cruz

Před návštěvou Calhau das Achadas je potřeba si ověřit, že tamní lanovka je v provozu, jinak vás čeká docela prudký výšlap :-). Z vrcholu je pěkný výhled, jehož obrázky můžete najít na netu nebo v různých informačních letácích. Sešup dolů jsme měli docela rychle za sebou a byli jsme překvapeni, že tam nic není. Prošli jsme se po chodníku sem a tam, koukli na pár napůl udržovaných zahrádek, pokochali se výhledy na příkré útesy a počkali si na lanovku zpět nahoru. Je potřeba si trochu hlídat odjezdy a lidi kolem sebe, tak aby se vám nestalo, že vás bude na poslední lanovku čekat více než se do ní vleze. Samozřejmě musím zmínit, že cesta lanovkou je úlet – prudce stoupáte kolem vysokého útesu až ke konci míříte skoro přímo do nebe. V tu chvíli asi každého napadne otázka „Co když se něco podělá?“.

20220602_101341-nahled 20220602_101422-nahled

Informace k lanovce:

  • převýšení – 451 m
  • délka – 600 m
  • cena za zpáteční jízdu 5 €
  • cena za jeden směr 3 €

Odkazy na mapy:

obrazek obrazek

Garganta Funda

Dalším zprofanovaným cílem v této oblasti je vodopád „Garganta Funda“. Jedná se o takový „mini“ cíl, protože se zaparkuje na „parkovišti“, kde je místo pro pár aut, a jde se pár stovek metrů k vyhlídce „Miradouro da Garganta Funda“. Když to odlehčím, tak uvidíte malou stružku „čurající“ do velice hluboké díry v zemi. Koukli jsme se na ten div a pokračovali dál :-).

20220602_122356-nahled

Levada Nova a Moinho

Tyto dvě známé levady nacházející se na jižní straně na sebe navazují, takže není potřeba se vracet stejnou cestou (hurá). Obě levady vychází z městečka Lombada a vedou po úbočí stejného kopce, jen Nova je o zhruba 100 metrů výše.

obrazek

Ještě však musím zmínit restauraci Pastelaria Pizzaria Sol Doce v Ponda do Sol, ve které část naší rodinky zachránili před jistou smrtí hladem :-). Restaurace byla plná místních a byl pro to důvod – měli tam levné a velice chutné jídlo.

obrazek obrazek

Auto jsme v Lombadě nechali u malebného kostelíku „Igreja da Lombada“, u kterého končí levada Moinho, v tu chvíli již trochu zapáchající a špinavá domovním odpadem (brr). To jsme však na začátku naštěstí nevěděli, protože jsme začínali na horní levadě Nova. Bylo krásné slunečné odpoledne, a tak jsme si pohodovou procházku po rovině podél levady kopírující místní kopce náramně užívali. Celé údolí osvětlováno odpoledními paprsky hýřilo různými odstíny zelené a po cestě bylo plno krásných výhledů či fotogenických míst. Uprostřed okruhu je krátký tunel, ze kterého vyjdete na dohled tamního vodopádu. Je to tam moc pěkné.

obrazek obrazek obrazek

Abyste se dostali k začátku levady Moinho, je potřeba sejít po chodníku do údolí. To jsme však neudělali a místo toho jsme zvědavě pokračovali dál podél strouhy. Po chvíli jsme došli do míst, kde strouha opravdu končí, respektive začíná tím, že do ní vtéká voda z potrubního přivaděče. Po chvíli prodírání mezi velkými kameny a křovisky jsme se dostali k pěknému místu na pikniky, odkud to bylo jen chvíli k nástupu na levadu Moinho. Výlet doporučuji, bylo to tam super! Překvapily mě tam divoké fíkovníky a různé druhy vavřínů.

obrazek obrazek

Odkazy na mapy:

Village Cabo Girao

Až do konce našeho pobytu na Madeiře jsme si zarezervovali apartmán ve Village Cabo Girao, nacházející se kousek od vysokého útesu se stejným názvem mezi městy Ribeira Brava a Camara de Lobos. Tento rezort můžeme 100% doporučit – měli tam vše, co normální českou rodinku může napadnout a náš apartmán byl více než velkorysý. Jedinou nevýhodou bylo každodenní cestování autem nahoru a dolů po těch jejich místních „klikaticích“ :-).

Radim | 2. 6. 2022 Čt 23.02 | Cestování, Madeira | Tisk | 13x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: