Skály nad Ferdinandovem

nad-kaplickou
Tento příspěvek je určen všem těm, kteří mají rádi pěkné výhledy. Myslím si, že skály nad bývalou osadou Ferdinandov kousek od Rýmařova a Stříbrných Hor zná jen málokdo. Do povědomí jsou vepsány asi jen místním nebo náhodným turistům, a tak jsem se rozhodl je trošku zpopularizovat, protože stojí za to.

Ferdinandov

Ferdinandov je bývalá osada kousek od Rýmařova, kde před válkou bydleli sudetští Němci a před nimi bůh ví kdo. Dnes je to krásné místo mezi pastvinami a lesy, kde dávají lišky dobrou noc. Po starém osídlení zůstaly jen zbořeniny po obou stranách silnice mezi Oskavou/Bedřichovem a Stříbrnými Horami. Ze všech bývalých stavení zůstaly jen tři – kaplička hned u cesty, a pak dvě chalupy.

Skály

Na Ferdinandovem jsou dvě skály. Asi zajímavější, poskytující krásný výhled na údolí Oskavy, Rabštejn, Mazance a na protější masiv s Kamenným vrchem a Volyní je ta první. Jediná škoda je, že pod skalou začíná vzrůstat pořádně vysoký smrkový les a v budoucnosti asi omezí tento pěkný výhled. Skála je jednoduše přístupná – stačí z hlavní silnice kousek nad kapličkou odbočit po horší asfaltové cestě do polí a tak po dvou stech metrech zabočit doprava k nízkému lesíku, ve kterém je v jednom místě vyšlapaná cestička až na skálu. prnvi-skala_resize prnvi-zespodu_resize
Místo to je neobyčejné a já tam chodím rád. Kdykoliv mám možnost, tak tam beru své kamarády a známé. Dá se tam krásně relaxovat a vypnout mozek :-) nebo fantazírovat o všem možném. Přestože vím, že na skálu sem tam někdo zavítá, po celou dobu, co tam chodím, jsem tam nikoho nepotkal. Opuštěnost skal asi tkví v tom, že kolem nevede žádné turistické značení, navíc v okolí je podobných skal mnoho. Další taková skála je například na vrcholu Mazanců, odkud je pěkný pohled na Bedřichov a Oskavu.

Druhá skála je kousek od té první, ale je zarostlá v lese a není z ní tak pěkný výhled. Navíc je hůř přístupná, protože ji ze spodu obrůstají nízké stromy.

pohled-z-druhe-na-prvni_resize marta-na-druhe-skale_resize
druha-zespodu_resize pohled-z-druhe-skaly-na-ferdinandov_resize

Asi nemá smysl si z těchto skal udělat cíl na celodenní výlet, ale proto ty, kteří projíždějí na kole po již zmíněné cestě mezi Oskavou a Stříbrnými Horami můžou být zpestřením. Ve vzdálenosti asi 2 – 3 km od skal vede taky žlutá značka míjící Kamennou horu se svým viklanem (místo je nazvané „Vyhlídka“, je tam posezení a též pěkný výhled), který je ze skal pěkně vidět.

Zde jsou GPS souřadnice:

  • Skála I: N49 56.027 E17 11.702
  • SKála II: N49 55.884 E17 11.586

Odkazy na mapy:

Rozhodl jsem se udělat ze skal čtyři panoramata zobrazující výhled během čtvero ročních období. Začínám s jarním :-).

vyhled-ze-skaly-jaro

Jarní panorama.

v-skala-leto-small

Letní panorama

Podzimní panorama

Podzimní panorama

Zimní panorama

Zimní panorama

Radim | 18. 5. 2008 Ne 12.22 | Cestování, Česká republika | Tisk | 739x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejl Michal Volčko

ahoj, četl jsem, bude sledovat další panoramata

28. 5. 2008 St 22.03

[2]reaguj iva

ahoj, ty skály znám , jsou pro mně navždycky spojené s láskou mého života. až budete nahoře seďte tiše a nechte jen tak vítr ať si hraje s vašimi vlasy . ticho a čas prý léčí. ještě se léčím.

19. 10. 2008 Ne 22.10

[3]reagujmejl vlada

ahoj dnes jsem si s rodinou udělal čas a skálu jsem navštívil.je to super přesně tak,jak jste to popsali.klid a nikde nikoho.ještě jednou díky za tip -doporučuji dalším.čau vlada

13. 8. 2010 Pá 20.29

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: