Jesenickými zříceninami na kole

Rád se koukám do mapy, studuji vše možné, a tak když jsem se zase jednou koukal a hledal kam pojedu na kole během dovolené, našel jsem bílé místo na mapě kolem Lyry a Medvědího vrchu, kde jsem nikdy nebyl. Když jsem se podíval pořádně, našel jsem tam několik zřícenin hradů se zvučnými jmény Fürstenwalde, Pustý hrad, Rabenštejn, Quinburk, Koberštejn a další. Docela mě to zaujalo, a tak jsem si naplánoval cestu touto krajinou s tím, že se mrknu na některé z výše zmiňovaných zřícenin.

Praděd Když o mém plánu slyšel bratranec Honza, tak se rozhodl, že pojede se mnou. Ráno v děvět hodin jsme si tedy dali sraz v Rýmařově u hospody Na růžku. Počasí bylo ze začátku pěkné, ale v průběhu dne se naplnila předpověď a obloha se zatáhla, začalo hřmět a bouřit, k tomu se přidal samozřejmě déšť. Z Rýmařova jsme jeli co nejkratší cestou do Karlovy Studánky, a protože Honza docela valil byli jsme tam přesně za hodinu. Z tama jsme pokračovali směrem na Vidly, ale v nejvyšším bodě jsme odbočili doprava. Vrchol Lyry objíždí po obou stranách asfaltové cesty, my jsme se vydali doprava, protože jsem se chtěl mrknout na skály, které tam podle mapy měly být. Skály byly o ničem, a tak jsme jeli dál a sjeli na Sedlovou boudu. Poté jsme pokračovali na první zříceninu hradu Fürstenwalde ležící na Zámecké hoře. Cestou tam jsme ještě minuli jednu boudu se zajímavým jménem „Neděle“ a jednu studánku.

Sedlovka
Neděle

Fürstenwalde

Fürstenwalde Kolem dokola Zámecké hory vede naučná stezka, která částečně využívá cesty, po které jsme sjížděli do Vrbna pod Pradědem. Když se chcete na zříceninu mrknout, musíte se v jednom místě vyšplhat do kopce na Zámecké sedlo po cestě označené bílo-červeným značením. V sedle najdete rozcestí, ze kterého odbočuje cestička na horu samotnou. Na kole nám to moc nešlo, protože bylo vlhko a na kamenech nám to klouzalo, navíc to byl fakt pěkný krpál. Nahoře je vidět pár zdí a je tam pěkný výhled na protější kopce.

Odkazy:

Pustý zámek – Veisenštejn

Ze zámecké hory jsme sjeli dolů, kousek nad Vrbno a dali jsme se doleva směrem na Bílý potok. Tam jsme zabočili doprava a vydali jsme se podél potoka nahoru, protože tam podle mapy měla být zřícenina. Nic jsme však nenašli, a tak jsem se mrkl do GPSky a tam jsem našel zříceninu úplně někde jinde, a tak jsme sjeli a po přebrodění potoku a pár desítek metrů kopřivami jsme se dostali na asfaltovou cestu se zelenou značkou. Byla to však chyba, mapa Topo 50 v1.2 je tak nepřesná, že i nyní kroutím hlavou, jak jsem mohl skončit na to, že najdeme vše tam, kde nám ukazuje. Výsledkem bylo, že jsme Pustý zámek hledali u nějakých podélných skal. Kromě toho začalo být fakt hnusně, trochu poprchávalo a začala být zima. Bez přesnějších souřadnic jsme byli v háji, ani mapa ani GPS nám v tuto chvíli nepomohly, a tak jsme slezli na silnici a pokračovali dál nahoru k další zřícenině.

Odkazy:

Když se teď dívám na odkazy výše, zjišťuji, že zřícenina byla v místech našeho prvního pokusu někde nad potokem :-( a naše turistická mapa č. 55 „Hrubý Jeseník“ mluvila pravdu. Tak snad někdy příště. Souřadnice podle hrady.cz (50°08′28.74″N 17°19′7.69″E)

Rabenštejn

Se zříceninou hradu Rabenštejn to dopadlo nachlup stejně :-(. Podle GPSky jsme zastavili, nechali kola na silnici, vyšplhali se k nic neříkající skále a po marném hledání alespoň nějakého důkazu lidské činnosti jsme s neúspěchem slezli zpět.

Souřadnice podle hrady.cz (50°08′34.52″N 17°19′18.60″E)

Odkazy:

Vzhledem k počasí jsme se rozhodli, že zříceninu hradu Quinburk necháme na někdy jindy. Rozhodli jsme se tedy, že pojedeme pořád dál po asfaltce až na Pásmo orlíku a tam sjedeme údolím Černé Opavy a zkusíme vyjet na hrad Kobrštejn. Počasí nám v tom však udělalo čáru přes rozpočet. Byli jsme rádi, že jsme dojeli na Pásmo orlíka, kde byl přístřešek, protože začalo pěkně lít, hřmít a bouřit se. Přehodnotili jsme své plány podruhé a rozhodli jsme se jet domů co nejkratší cestou. Nečekali jsme ani na konec deště, protože to vypadalo na dlouho, a vyrazili jsme dolů až do Vrbna, pak do Karlovy Studány a po stejné cestě do Rýmařova. Cesta nebyla vůbec příjemná, jelikož na horáči nemám blatníky :-(, tak jsem byl za chvíli durch a polykal jsem všechen bordel vystřikující mi do ksichtu. K nepohodě se navíc přidala i zima. V Karlově Studánce naštěstí přestalo pršet, a tak když jsme dojížděli do Rýmařova, už jsme byli docela suší. Na Růžku jsme si dali pivko a já jsem pro jistotu ještě poslední dva kilometry před chalupou pořádně zmokl :-).

Výlet se mi moc líbil, tedy až na to počasí. Dobře jsme si mákli, vyjeli jsme pár pěkných kopců, podívali se na panoramata Jeseníků z několika pěkných vyhlídek, … Vzhledem k neúspěchům při hledání zřícenin je jasné, že se do těchto končin ještě vrátím :-) – už se těším na pořádné kopce a dobré lesní cesty, tentokrát vybaven přesnými souřadnicemi všech zřícenin :-).

Odkazy na mapy:

Pohled na Medvědí vrch

Pohled na Medvědí vrch

PS: Musím říct, že stránky http://www.hrady.cz/ se mi líbí čím dál více :-).

Radim | 11. 6. 2008 St 14.13 | Cykloturistika | Tisk | 724x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: