Křížový vrch u Rudy

obrazek Už párkrát jsem na Křížovém vrchu byl a pokaždé to byl nezapomenutelný zážitek. Tentokrát jsme tam vyrazili na kole s Marťou, Ivou a Vlastikem po celodenním sekání dřeva na chalupě. Počasí bylo krasné, sluníčko ještě pořád hýřilo svojí silou a všem sochám vytvářelo majestátní dlouhé stíny. Výhled byl trochu pokažen oparem, ale i tak byl pěkný. Cestou z vrchu jsem vyfotil všechny sochy a řekl si, že je dám sem na blog, aby jste se mohli mrknout a snad někdy navštívit tento kouzelný vršek u vísky Ruda v pohoří Nízkého Jeseníku.

Tak a teď něco historie a místopisu :-)

Křížový vrch se nachází u vesničky Ruda v pohoří Nízkého Jeseníku. Vesnička leží tak uprostřed mezi Rýmařovem a Dlouhou Loučkou a je kromě již zmíněné křížové cesty známá i jako dobré východiště k Rešovským vodopádům. V minulosti byla Ruda hornickou osadou, ve které se těžila železná ruda.

obrazek
obrazek

V pol. 18. století se však stala i poutním místem k Panně Marii Sněžné. Poutní chrám s kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné v centru obce vznikl jako poděkování uničovského rychtáře Jiřího Greschenbergera za záchranu života při nebezpečném pádu do rokle v tamním lese. Od barokního poutního kostela vede na Křížový vrch (589 m.n.m.) nad obcí křížová cesta, lemovaná sochami z 60. let 18. století. Státní kulturní památka je pozoruhodná 14 zastaveními, reprezentovanými uměleckými plastikami tvaru srdce na dříku, obsahujícími reliéfy pašijových scén zakončené na vrcholu sousoším Malé Kalvárie. Křížový vrch nabízí široký výhled do okolí. (převzato z webu mavlast.cz)

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Zajímavé odkazy:

Odkazy na mapy:

Radim | 6. 9. 2008 So 17.34 | Cestování, Mišmaš | Tisk | 830x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: