Výlet na Velký a Malý Roudný

Tento víkend jsme byli v Olomouci, a tak jsem na neděli naplánoval výlet na Velký a Malý Roudný. Komu tyto názvy nic neříkají, tak jde o dvě vyhaslé sopky kousek od Valšova u Bruntálu. Hlavně Velký Roudný je pak dominantou kraje, která je pěkně vidět z hřebene Jeseníků, ale i z naší chaloupky :-). Martě se moc nechtělo, obzvláště poté, když jsem ji seznámil s trasou výletu a jeho délkou, ale později otočila – hlavně kvůli rozhledně na Velkém Roudném a zkrácení trasy :-).

Velký Roudný Malý Roudný

Ráno nebylo zrovna ukázkové, protože jsme se probudili do neutěšené nedělní šedi, tak akorát stvořené na zevlování v teple domova :-). Dnešní den však už byl nalinkován, byly připraveny obložeňáky, … ale hlavně jsme se potřebovali po celém týdnu v Praze trochu provětrat. Kaplička na Velkém Roudném Kolem půl deváté jsme tedy vyrazili na vlakové nádraží a pak vlakem do Valšova. Vyšli jsem po zelené značce a pokud jsme nešli přímo po ní, tak jsme ji alespoň kopírovali. Jako obvykle nás zaujaly pěkné dřevěnice na Nové Pláni a také pěkný zelený kostelík přetvořený na restauraci :-). Už když jsem přemýšlel o trase, tak jsem si řekl, že nepůjdeme až na Volárnu, ale šmikneme to nějak přímo do Roudna. Marťu trochu rozladilo čerstvě zorané pole, ale to jsme obešli, přeskákali jsme i navlhlou půdu kolem přítoků Slezské Harty. Dál jsme podešli nějakou oboru pro jeleny a pokračovali po poli až k hospůdce v Roudnu. Marťe už kručelo v bříšku, a tak jsme využili posezení před hospůdkou a posilnili se chlebem se sýrem a paprikášem. Pak už nás čekal jen prudký výstup na Velký Roudný. Znovu jsme nezvolili zelenou značku, která vše obcházela a místo toho šli rovnou nahoru. Můžu říci, že jsem se pekelně zpotil :-).

Rozhledna na Velkém Roudném

Nahoře nás čekala pěkná kaplička a ještě pěknější rozhledna. Zapsali jsme se do vrcholové knihy a vystoupali si na rozhlednu – bohužel jsme toho moc neviděli. Za pěkného počasí však musí být z rozhledny krásný výhled na Jeseníky a vodní nádrž Slezská Harta. Na vrcholu jsme ještě vzali kus sopečného kamene na památku, koukli na Čertův kámen a vydali se na sestup a opět na výstup, tentokrát na Malý Roudný. Šli jsme kolem stáda kraviček a já se trochu bál o Marťu, protože měla pěknou červenou bundu :-)Vesnička Roudno

Na vrcholu Malého Roudného je postarší útulna a nic jiného, samozřejmě pěkný výhled na Velký Roudný. Cílem výletu bylo dojít do Lomnice u Rýmařova, a tak jsme vyrazili přímo lesem a sbírali houby. Marťa ještě letos nebyla na houbách a po ukázkách mega praváků v televizi a informací od rodičů chtěla za každou cenu část cesty strávit sběrem hub ;-). No, něco jsme našli, ale nebyla to žádná sláva. Během procházení lesů jsme nějak zapomněli na čas, a tak jsme zjistili někde uprostřed v lese, že nám za necelou hodinu jede vlak. Skončili jsme tedy s houbařením a vyšli na asfaltovou cestu a po ní šli až do Lomnice. Marťa se mnou laškovala a po téměř celou dobu šla jako by jsme nikam nechvátali (takovou ji neznám), nakonec se však rozběhla .-). Cestu zpět v příjemně vytopeném vagónu jsme oba prospali.

Pár dalších fotek v galerii.

Odkazy na mapy:

Radim | 9. 11. 2008 Ne 20.43 | Cestování, Česká republika | Tisk | 656x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: