Vánoce ve Svratouchu

Aby se vytvořila nějaká tradice, musí být na začátku nějaká zajímavá myšlenka či nápad. Jakkoliv muže znít slavení Vánoc v listopadu jako hustý úlet, má to svoji krásnou logiku :-). Co jsem slyšel, tak na začátku byly úvahy typu, že Vánoce jsou super čas, ale každý je slaví se svojí rodinou. Takže se tehdy v dávné historii uspořádaly předčasné Vánoce se vším všudy jako ty normální, tj. s kaprem, stromečkem a rozdáváním dárků :-). Letos už to byly několikáté Vánoce v řadě a my s Marťou jsme jeli taky.

Co vím, tak se Vánoce slavily vždy ve Svratouchu na Vysočině, kde má Bob chalupu. Kromě Roberta s Martinou jsme přijeli všichni už v pátek. Večer probíhal standardně – jedlo se a hlavně chlastalo :-). Kluci dovezli pár litrů vína plus nějaké Svatomartinské, slivovici, borovičku, metaxu a my s Marťou jsme se museli pochlubit s naší borůvkovicí. Ráno nás s Marťou hrozně bolely hlavy, a tak jsme pěkně dlouho leželi v posteli. Venku nám zatím nasněžilo tak 15 čísel sněhu, takže Vánoce mohly začít. Kluci dopoledne naporcovali kapra a začali vařit rybí polévku. Kolem třetí jsme slavnostně vyrazili na výlet na Karlštejn, kde stojí stejnojmený zámeček (něco z historie).

obrazek obrazek
Procházka to byla super, první letošní sníh nás úplně dostal :-). Na zpáteční cestě jsme se stavili v hospodě v kulturáku, kde jsme udělali dobrý trapas – srazili jsme dohromady stoly místních štamgastů, což byl smrtelný prohřešek a číšnice nám pěkně vynadala :-). Marťa P. byla tak zblblá našimi „vánočními“ přípravami, že odsuzovala chlapy, kteří i na ten Štedrý den musí vysedávat v hospodě!
obrazek

Po příchodu na chalupu jsme se začali pomalu chystat na štědrovečerní hostinu, holky smažily kapra, zdobili jsme pokoj, Bob uřezal stromeček a já s Pokim jsme ho nazdobili. No, byly to prostě Vánoce se vším všudy, i se sněhem :-) (akorát to datum). Večeři jsme začali přípitkem Svatomartinského vína. Měli jsme na výběr ze dvou rybích polévek, což bylo příčinou velké rivality mezi mistry šéfkuchaři (Míša a Poki). Jako hlavní jídlo byl smažený kapr s bramborovým salátem. Kapr byl super (7-kilový macek), ale při výběru bramborového salátu neměl Míša šťastnou ruku a vybral totálně hnusný salát (ARO – nedoporučuji). Po večeři a samozřejmě po zacinkání zvonečku jsme se všichni shromáždili u nazdobeného stromečeku se spoustou dárků :-). Rozdávání dárků jsem samozřejmě vyfasoval já. Každý dostal dárek od předem vylosované osoby. Já jsem například dostal celý medovník – moooc mňam :-). Později jsme hráli Bang, ale moc jsme tomu nedali, protože jsme zase měli ve hře nováčky, takže jsme zase jen vysvětlovali a vysvětlovali. Během celého večera jsme všichni pořád něco zobali, Marťa upekla vanilkové rohlíčky a medvědí tlapy (ty připekla), hlavně jsme však tlačili nachos s různými dipy – pro některé to byla doslova droga :-). Všichni jsme byli asi trochu unavení, protože jsme šli docela brzo spát (tedy až na Raďu, Pokiho a Míšu, kteří vydrželi až do pěti). Pozn.: „Soutěž“ tentokrát vyhrál Robert, kterému se udělalo špatně z nějakého jídla :-). Ráno byla pohoda – poté co jsme se trochu probrali, tak jsme se šli trochu provětrat – plánem bylo dojít k rybníku, a pak zpět, ale trochu jsme si to protáhli a šli se brodit sněhem až na meteorologickou stanici nad Svratouchem.

obrazek obrazek
Cestou jsme místy zapadali až po kolena do sněhu a zvládli projít dvěma pěknými sněhovými přeháňkami – prostě luxus :-). Na oběd se dojídaly zbytky a Tom dělal naloženou roštěnou. Kolem třetí jsme se začali rozjíždět domů.

Vánoce byly super. Dobře jsme zapařili, udělali si radost malými dárky, vypili pár flašek dobrého vína, vyrochnili se pořádně ve sněhu, … a tak bych mohl pokračovat ještě pěkně dlouho. Prostě dobrá akce. Díky za pozvání :-).

Pár dalších fotek.

Karlštejn a meteorologická stanice nad Svratouchem:

Radim | 23. 11. 2008 Ne 23.31 | Cestování, Česká republika, Mišmaš | Tisk | 564x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: