Výlet na Žebrák a Točník

na-tocniku_resize

Po sobotním 80-kilometrovém výletu z Lužné u Rakovníka do Prahy jsem tajně doufala, že se v neděli probudíme do deštivého rána. Budík jsme měli na 8 hodin. Bylo sice zamračeno, ale na druhou stranu se nám nechtělo neděli jen tak prolenošit. Proto jsme se rychle sbalili a vyrazili na vlak do Hořovic. Našimi dnešními cíli byly hrady Žebrák a Točník a zpět do Prahy, samozřejmě vlastním pohonem na kole :-).

Do Hořovic jsme dojeli až v 11 hodin. Vlak stál skoro hodinu před Zdicemi, protože prý došla „šťáva“ a stály všechny vlaky až do Plzně. Z Hořovic už jsme viděli siluetu Točníku. Naší první zastávkou byl ale hrad Žebrák. Chvíli jsme bloudili a hledali přístupovou cestu, nějak se nám ztratila žlutá značka, a tak jsme kola vytlačili po vyšlapané cestičce. Zdolali jsme ještě pár kamenných schodů, kola nechali u pokladny (vstupné 20 Kč) a vydali se na průzkum hradu. Nejvíce nás zaujala mohutná válcová věž (nedávno rekonstruovaná), ze které byl krásný kruhový rozhled do okolí.

Zebrak_resize tocnik_resize

Poté nás čekal výšlap na hrad Točník, který patří mezi nejmladší a nejrozsáhlejší hradní zříceniny v Čechách. Nejprve jsme udělali pár fotek zvenku, ale pak jsme se rozhodli jít i dovnitř. Neměli jsme sice zámky na kolo, ale hodná paní z pokladny nám kola pohlídala. Normálně bychom si to nedovolili, ale na hradě skoro žádní další turisté nebyli a my jsme to opravdu vzali hopem :-) Za vstupné 50 Kč jsme dostali plánek hradu a povídání o historii – prohlídka byla opět samostatná. Na lavičce jsme si ještě dali svačinku a pokračovali dál po opuštěných cyklostezkách Křivoklátské vrchoviny k Leontýnskému zámku, který Raďa na svém posledním cyklovýletě minul a strašně toužil ho navštívit. Zámek je v současnosti veřejnosti nepřístupný, je zde umístěn sociální ústav pro mládež. Od zámku mi Raďa sliboval dlouhý sjezd až do Nižboru, už tudy jel, ale v opačném směru.

kolem-berounky_resize

Vloudila se ale malá chybička, zapomněl na jedné křižovatce odbočit a naše cestička se zužovala až nakonec úplně skončila na zarostlém břehu Berounky. Nechtělo se mi šlapat zpátky několik kilometrů do kopce a v blátě, a tak jsem raději navrhla dobrodružnější cestu kolem zarostlého břehu Berounky do nejbližší chatové osady. Naštěstí cestička byla aspoň trošku vyšlapaná a vedla do Žloukovic. Odsud jsme už pokračovali po silnici přes Nižbor a Hýskov do Chýňavy, kde nám ve stoupání do kopce pomohlo občerstvení v podobě sladkých třešniček. Dál jsme se dostali do Úhonic a do Chýně, kde Raďa nemohl vynechat tamější Pivovarský dvůr a jejich pivko. Pro jistotu si koupil hned dvě desítky a vzhledem k tomu, že nás tlačil čas kvůli mé večerní cestě do Olomouce, tak je vypil během asi 5 minut. Na Zličíně jsme nasedli na metro a doma jsme byli po 18.hod. Zcivilizovali jsme se a na nádraží jsme si za odměnu zašli do nově otevřeného Burger Kingu zavzpomínat na Ameriku :-)

Více fotek najdete v galerii.

Odkazy na mapy:

Martina | 28. 6. 2009 Ne 22.31 | Cykloturistika | Tisk | 569x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujweb milan

pěkný článek, na blogu jsem poprvé a musím napsat, že je pěkný,, články ve mne vyvolávají touhu nasednout na kolo a vyjet,, ale je pravda, že na kole jsem nějaký ten pátek nebyl ,o) ,, mějte se a brzy na vás zase kouknu,, milan

19. 7. 2009 Ne 11.58

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: