Zavařování a marmelády
U nás se vždy zavařovalo, navíc jsem někde našel hlášku „Kdo nezavařuje, není Čech“, a tak i my jsme se pustili do zavařování a vyrábění marmelád.
Třešně
Zavařování třešní byla naše první zkušenost. Zavařovali jsme u mamky, která nám s tím pomáhala. Natrhali jsme pár kilo třešní a stačilo to, natožpak trhat třešně na pálenku – asi bych se z toho zbláznil .Meruňky a broskve
Postup u třešní, meruňek a broskví byl stejný – žádná piplačka. Umyli jsme sklenice, ovoce, víčka jsme vyvařili v octu a po naplnění sklenic ovocem jsme do každé sklenice dali jednu nebo dvě lžíce cukru podle velikosti a zalili vodou.
Okurky
Největší práce byla s okurkami. Koupil jsem 20 kilo okurek a dalo nám to zabrat až do pozdních nočních hodin a ještě následující den. Okurky jsem nejdřív ručně umyl kartáčem ve Verčině vaničce – do pračky jsem to nechtěl dávat, vzhledem k tomu, že ji máme novou.
Sklenice umyla myčka – zaplať pánbůh za to.
Pak očitstit a nakrájet cibuli a mrkev a mohly se ládovat sklenice.
Vzhledem k množství jsme dělali více láků s použitím:
- Koření pro nálev – Bzenecké okurky (hořčice bílá semínko, nové koření, skořice celá, pepř černý, bobkový list, hřebíček) – chutnal mi nejvíc, ale krabička byla zbytečně drahá vzhledem k tomu, že obsahovala minisáčky s daným kořením.
- Pikanta Haná (sůl, hořčice, pepř černý a bobkový list) – docela dobrý
- Deko – moc nám nechutnal, vzhledem k tomu, že doporučovali málo cukru.
Příště asi zkusím nějaký nálev sám podle receptů na netu (jen nechápu proč tam všude cpou umělé sladilo):
Další den jsme ještě dělali strouhané okurky s cibulí naložené do láku od Martiny mamky:
- 2,5 – 3 kg okurek
- 0,8 kg cibule vše nastrouháme na kolečka
- 3 lžíce soli, promícháme a necháme stát 3 hodiny
- uvařit nálev z 0,5 l octa a 0,5 kg cukru, dále lžička pepře, kari a chili
- vše jsme promíchali a po schládnutí nacpali do sklenic a zavařili.
Kvašáky jsme letos nedělali (Marťa se hrozně zlobila), protože jsme nakonec měli málo okurek . Postup je následující:
- 1 l vody
- 30 g soli
- 20 g cukru svařit a zalít okurky po povrch
- dát kysat a pod sklinku dát misku, protože přetéká
Okurek jsme nakonec udělali 50 sklenic. Hrůza, nevím kdo to bude jíst , zase měl někdo velké oči, haha.
Docela nás překvapilo, kolik sklenic se nechytilo. Nejvíc se nám pokazilo meruněk a broskví – asi jsme něco udělali špatně. Okurky jsme zavařovali v horkovzdušné troubě na 200 °C, dokud nezačaly jít bublinky. Špatné meruňky a broskve jsme dali do ledničky a postupně likvidujeme – ponaučení pro příště – dát více cukru.
Marmelády
Vzhledem k tomu, že jsme marmeládoví, tak jsme dělali marmeládu z kdečeho . Začala Marťa s rybízovou a jahodovou. Pokračovali jsme spolu s meruňkovou a ostružinovou. A nakonec jsme letošní marmeládovou sezónu zakončili docela nečekaně kdoulovou. Na kdoule jsme natrefili v Bílé Lhotě, kam jsme vyrazili jedno víkendové odpoledne na procházku. Já jsem věděl, že kdoule krásně voní a vypadají, a tak jsem jich pár vzal (ležely pod stromem u chodníku mezi Měníkem a B. L.). Překvapilo mě, že strom byl celý obsypaný a na zemi jich bylo také plno – nikdo je asi nechtěl nebo to je nějaká nejedlá odrůda . Každopádně doma jsme kdoule oloupali, nakrájeli a stejně jako ostatní marmelády za použití nějakého želírfixu uvařili.
Zajímavé odkazy na téma kdoule:
Komentáře k textu
děkuji za recepty, také se chystám a nemám v tom moc zkušenosti, tak děkuji
4. 10. 2012 Čt 19.54
Super. Přidávám další tip na zavařování http://www.zavarovani.info/
21. 9. 2017 Čt 12.11