Kapsář a polštářky do pokojíčku

Během návrhu Verčina pokojíčku jsme měli naprosto jasno v tom, že budeme chtít kolem obou postelí kapsáře – a jak jinak než ručně dělané :-). Jak to bývá v našem případě obvyklé, tak to byl běh na dlouhou trať. Navíc jsme si na výrobu kapsáře zvolili předvánoční čas, kdy to u nás bývá trošku hektické. Nakonec jsme vše zvládli, a tak nyní po pár měsících píšu, jak na to :-).

obrazek
obrazek
obrazek

Na počátku byla práce s internetem, tj. shlédli jsme všechny možné obrázky kapsářů, vyhledali informace o dostupných barvách na textil, postupech, apod. Poté jsme začali špekulovat nad tím, jak velký má kapsář být (tedy hlavně jak vysoký), kolik kapes a jak velké kapsy má mít, z jaké látky apod. Po této úvodní fázi jsem koupil:

  • barvy na textil Nerchau Textile Art
  • dvě černé tužky na textil (Textile Marker od Centropenu a Gel Roller for Fabric od Pentelu)
  • pipety na nasávání barvy
  • tubu na aplikaci barvy s hrotem (2×)
  • štětce
  • transferovou tužku na obkreslení námětu (tzv. fantomovou)
  • kanafas, vatelin, …

Dalším podstatným krokem bylo nalezení a vytisknutí vhodných obrázků, tím myslím různých postaviček z večerníčků. Ty jsme pomocí fantomové tužky přenesli na budoucí kapsy. Postup je docela jednoduchý – obrázek se překreslí na pečící průhledný papír a žehličkou nažehlí na látku. Doporučuji na tužku přitlačit, aby byl obrys čitelný a zároveň při zažehlování nehýbat pečícím papírem :-). Takto vytvořené obrysy jsem začal obkreslovat gelovou tužkou od Pentelu. Původně jsem zkoušel koupené aplikátory (tuba Javana s hrotem a další), bohužel se nám zdála čára moc tlustá pro naši potřebu. Gelová tužka byla super – dobře se držela a vytvářela pěknou tenkou čáru. Nevýhodou bylo, že na to jak byla drahá, tak nevydržela douho a po pár obrázcích bylo po ní. Naštěstí se tužka dala docela rozumně rozebrat a šlo do ní pomocí pipety nasát černou barvu od Nerchau a mohlo se pokračovat dál. Marťa obrázky vybarvovalal a můžu vám říci, že to byla pěkná piplačka. Výsledné obrázky a látku jsme pak předali mamce, která nám za týden donesla hotový kapsář :-). Ze zbylé látky jsme později udělali ještě tři polštáře.

obrazek
obrazek

Uchycení kapsáře na zeď

Posledním martýriem bylo uchycení kapsáře na zeď, a to z toho důvodu, že se mi žádný způsob popisovaný na netu nelíbil (přibití přímo na zeď pomocí lišty, garnýž, apod). Naším společným požadavkem bylo využití dřevěné lišty a možnost sundat kapsář bez nějakého vytahování šroubů z hmoždinek, apod. Nakonec jsem vymyslel, že uchycení bude složeno ze dvou lišt. První bude přimontovaná napevno ke zdi a bude mít v sobě otvory s napasovanou matičkou s metrickým závitem. Druhá lišta bude mít na sobě připevněný kapsář a v místech oček bude metrickými šrouby připevněna k první liště. Cenově to nebylo obzvláště drahé – lišty a šrouby jsem koupil v OBI a Hornbachu. Chvíli jsem se se mordoval se zapasováním čtvercových matiček do první lišty. Výsledné vyvrtání otvorů do zdi a lišt už byla brnkačka. Výsledek je docela pohledný, všechny šrouby jsou skryté, kapsář lze jednoduše sundat pomocí křížového šroubováku a hlavně není připevněn přímo na zdi (i když by to asi taky nebyl žádný velký problém – spousta lidí to tak dělá).

nakres-nahled

Nákres uchycení kapsáře na zeď

Zajímavé stránky

Radim | 22. 3. 2013 Pá 19.50 | Art, Mišmaš | Tisk | 1953x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reaguj Jana

Ahoj, moc se mi libi vas blog! Vzdy me inspirujete k necemu novemu a tento clanek neni vyjimkou :-) Jen tak dal!!! P.S. Kapsare i polstare se vam povedly na vybornou! ;-)

24. 3. 2013 Ne 08.21

[2]reagujmejlweb Petra

No tak toto je ovšem bomba ! Moc pěkná ruční práce.

25. 3. 2013 Po 22.38

[3]reagujmejlweb Musilda

Krásná práce, vždycky mě potěší někdo, kdo jen tupě nenakupuje a vytváří i nové věci. A co autorská práva? :-)

26. 3. 2013 Út 12.39

[4]reaguj Radim

[3] Musilda: Nooo, nejsem právník, ale mám takové povědomí, že nic neprodávám ani nereprodukuji za cílem zisku, takže by to mělo být snad OK

26. 3. 2013 Út 22.53

[5]reagujmejl Petra

Dobrý den, moc se mi tento váš nápad líbí, jen bych se chtěla zeptat, jak jste tam dostal tu matici? Děkuji za odpověď

4. 5. 2013 So 21.25

[6]reaguj Radim

[5] Petra: Zdravím, dlátem jsem vydlabal čtvercovou díru (ta byla předvrtaná), do které jsem matici napasoval – některé jsem udělal trochu menší, takže jsem si musel pomoci kladivem :-). Radim

6. 5. 2013 Po 22.32

[7]reagujweb Pavel

Moc hezký nápad, barvy se mi moc líbí. Zkusím také něco podobného vyrobit :-)

23. 5. 2013 Čt 11.24

[8]reagujmejlweb martin

Pekna praca,moc sa mi hlavne pacia tie vankuse na 3. obrazku :)

21. 7. 2013 Ne 00.53

[9]reagujmejlweb martin

Pekna praca,moc sa mi hlavne pacia tie vankuse na 3. obrazku :)

21. 7. 2013 Ne 00.53

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: