Rám s mapou pro připevnění turistických známek

Už je to uděláno, už je to hotovo… a můžeme u nás doma slavit :-) Tím mluvím o našem rámu s mapou a sítí pro uchycení turistických známek, který nám visí na chodbě. Mám pocit, že myšlenka na vytvoření něčeho podobného vznikla v dávné prehistorii. Hnacím motorem bylo zaplácnout nějakým způsobem velkou bílou stěnu na chodbě a vyvěsit někde turistické známky z výletů, které zatím ležely v krabici. Z těchto dvou požadavků vznikl plán vytvořit na chodbě velký dřevěný rám a do toho rámu napnout síť z provázků ve tvaru České republiky. Od zrození myšlenky k realizaci uběhly roky, změnily se některé parametry, přidaly se další nápady a nakonec jsem předminulý víkend přivázal poslední turistickou známku z krabice :-).

mapa-nahled

Rám s mapou a turistickými známkami

Takže co jsem to tedy dělal a jak jsem to dělal?

Po nějakém zkonsolidování myšlenek a vytvoření si nějaké ucelené reálné představy jsem:

  • Proměřil stěnu a nechal u stolaře udělat velký dřevěný rám z bukového dřeva. Délka je 2,5 metru a výška 1,6. Šířka latě je 7 cm a hloubka 3,5 cm. Na zadní straně latí je směrem dovnitř vyfrézovaný zářez pro vložení sololitu. Celá tato sranda stála něco kolem tisíce korun.
  • Současně s odvozem rámu jsem koupil plotnu 3 mm tlustého sololitu na nalepení mapy. Doma jsem sololit vyřízl do požadovaných rozměrů rámu.
  • Do rámu jsem dlátem vydlabal díry pro vložení kování pro uchycení na stěnu.
  • Dalším krokem bylo vytisknutí mapy požadovaných rozměrů a nalepení na sololit. Původně jsem uvažoval o stáhnutí map z mapy.cz, poskládání mapových dílků do větších obrázků a jejich vytisknutí a nalepení. Nakonec se mi podařilo pro moji myšlenku naklonit kolegy v práci, kteří mi vytvořili a na plotru vytiskli mapu v podobě dvou velkých pásů papíru. Na nalepení jsem použil lepidlo ve spreji. Zkoušel jsem i normální lepidlo na tapety, ale pokus dopadl oproti lepidlu ve spreji tragicky.
  • Následovala koupě oček se závitem, které jsem použil pro napnutí provazové sítě do rámu. Zdá se jednoduché koupit pár oček, jenže já jich potřeboval cca 200 a rozhodně jsem nehodlal dát 3 a někde i více korun za kus. S tím samozřejmě souviselo i nalezení správné velikost. Naštěstí jsem to docela vyhaluzil a kolegyně v práci mi pomohla vybrat a poté sehnat očka zhruba za korunu kus :-).
  • Neméně pracným bylo vybrání správného provazu, tzn. tloušťky a materiálu provazu. Postupně jsem nakupoval různé provazy, takže jsem teď doma jak nějaký provazník, až jsem skončil u tenkého bavlněného motouzu.
  • V této fázi jsem už měl téměř všechen materiál doma, takže jsem naměřil a předvrtal díry do rámu a ručně zašrouboval všechny očka. Předvrtání bylo nutné, protože dřevo bylo tvrdé jak pra…e. I přesto jsem dvě očka ukroutil :-(.
  • Původně jsem měl v hlavě myšlenku, že provazovou síť udělám neuspořádaně (různá oka) v podobě České republiky a trikolórou olemuji hranici. Při tak velkém projektu je potřeba si udělat něco menšího, a tak jsem vytvořil daleko menší rám a na tom jsem zkoušel různé možnosti, jak síť vytvořit, jaké uzly použít, … Jen ty prokleté uzly jsem studoval hodiny :-) Výsledkem tohoto snažení bylo, že jsem udělal souměrnou síť v podobě horizontálních a vertikálních linií, které jsem mezi sebou propletl. Důvodem bylo, že se mi nedařilo pořádně napnout provaz mezi dvěma očky – vždy když jsem to u druhého očka uzloval, tak se to trochu povolilo a já jsem samozřejmě nechtěl, aby byly známky prověšené. Všeho všudy jsem tedy udělal čtyři uzly, o to více práce bylo s provlékám oček a v druhé vlně i proplétání už napnuté straně. Výhodou bylo, že se mi to dobře napínalo.
  • Vyvrtání a pověšení celého díla byla taky sranda, pomáhala mi Marťa a Verča lítala kolem :-).
  • Poslední činností a jednou z nejdelších bylo věšení turistických známek na síť. Byla to pěkná piplačka, protože jsem to přidělával tenkým vlascem, aby to nebylo vidět – já jsem na ten vlasec taky neviděl :-(. Navíc jsem vždy před zavěšením známky ještě svázal jeden ze spojů sítě. Jeden z problémů, které jsem řešil, bylo „jak dostat více známek do jedné lokality“. Nedostal a některé známky jsem dával mimo danou oblast do rohu mapy.
mapa-stitch-nahled

Nepodařený pokus o panoramatický pohled

Výsledek je super, akorát mi Verča přetáčí a kroutí turistické známky :-).

Zde je ještě interaktivní zobrazení našich známek na mapy.cz a náš seznam turistických známek.

Radim | 15. 4. 2013 Po 01.16 | Art, Mišmaš | Tisk | 1833x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejlweb Albert

S tím tedy muselo být děsně práce, klobouk dolů

22. 4. 2013 Po 15.06

[2]reagujmejlweb Michálek

Tak bohužel jsem si ten obrázek prohlížel, právě když šla žena kolem. A protože se nám ve skříni válí asi 60 známek, tak už mám program na víkend. Je to super nápad a ty se musí kopírovat :-)

23. 4. 2013 Út 18.31

[3]reagujweb Honza

Tak nám zatím známky leží v šuplíku, asi s tím budu muset něco udělat. Dokonce jsem viděl i u známého že má velikou mapu namalovanou přímo na zdi

24. 4. 2013 St 12.46

[4]reagujmejlweb Pražanda

Nádhera! je to super nápad, my doma zatím věšíme jen na prázdnou zeď, díky za nápad na upgrade :)

9. 5. 2013 Čt 15.20

[5]reagujmejlweb zmont

Výborný nápad, moc se mi to líbí a docela Vám zavidím :)

23. 5. 2013 Čt 11.28

[6]reaguj Denis

Dobrý den, chtěl bych si vyrobit podobnou nástěnku jenže nikde na internetu nemohu sehnat vyhovující mapu. Nevíte někdo kde by se dala mapa takového rozměru a typu stáhnout ? Děkuji

13. 8. 2018 Po 21.35

[7]reaguj Radim

Moc Vám neporadím, protože mi to vyrobili v práci na míru. Původně jsem však přemýšlel o stáhnutí podkladů z mapy.cz a jejich poskládání do výsledné velké mapy.

20. 9. 2018 Čt 20.58

[8]reaguj Libor

Klobouk dolů, je to parádní… Chtěl jsem jít taky cestou vytištěné mapy, nakonec jsem objevil slečnu, která dělá mapy z korku a lze si nechat udělat velikost dle přání. Teď pracuju doma na dva metry široké mapě – odkaz – https://www.mojecesko.cz/

12. 6. 2019 St 14.24

[9]reagujmejlweb Bobhy

Ahoj. Vypadá to dobře. Chtěl bych taky přispět troškou do mlýna a ukázat svou sbírku TZ. https://blog.bobhy.cz/…icke-znamky/

29. 10. 2020 Čt 15.21

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: