Hra Slovník

slovnikPoslední víkend u nás přespávali Vlastík s Ivou a Jájou a abychom se večer nenudili, tak dotáhli karetní hru Ligretto (popis hry). Hra mě tak nadchla, že jsem ji hned v týdnu musel koupit. No, a při prokopávání se haldou dalších her na netu jsem narazil na Dixit a vzpoměl si na podobnou hru. Hráli jsme ji v obdobné sestavě na dovolené na Pastvinách a měla název Slovník. Nějkou dobu jsem strávil hledáním pravidel a nějakého rozumného popisu na internetu, ale nic jsem nenašel. Takže jsem se rozhodl, že se hru pokusím popsat a podělit se o ni s vámi, protože stojí za to.

Co ke hře potřebujete? Slovník cizích slov, nejlepé nějaký starší, tak aby tam bylo hodně divných výrazů, kterým nerozumíte :-). Já jsem koupil v antíku z roku 1987, ale chtělo by to ještě starší. Každý hráč dále potřebuje papír a tužku.

Hra se hraje po směru hodinových ručiček. Vždy jeden hráč vybírá slovo ze slovníku a ostatní se snaží vymyslet význam tohoto slova, tak aby si ostatní mysleli, že je správný.

První fáze – popis významu

První z hráčů si vezme slovník a vybere si nějaké vhodné slovo a ověří si, že jej nikdo nezná. Každý z hráčů poté na papír se svým jménem napíše, co si myslí, že se pod pojmem skrývá. Vzhledem k tomu, že slovo nezná, tak si vymýšlí a jej jen na jeho bujné fantazii, jak slovo popíše. Může to být jedno slovo nebo klidně i delší souvětí. První hráč na svůj papír napíše význam slova ze slovníku.

Druhá fáze – hodnocení popisu a bodování

Jakmile mají všichni dopsáno, tak první hráč sesbírá popsané papíry spoluhráčů, zamíchá je, stanoví číselné pořadí a postupně čte jednotlivé významy slova. Pro pochopení je možné čtení opakovat. Každý ze spoluhráčů si tipne správný význam slova. Nakonec první hráč řekne správnou verzi, kdo jak hlasoval a čí je který popis slova. Podle toho si každý přičte body:

  • za každého hráče, který hlasoval za špatný význam slova si připisuje body tvůrce tohoto popisu,
  • ten kdo uhodne správný význam slova si připisuje bod,
  • když nikdo neuhodne správný význam slova, tak si první hráč pripisuje tolilk bodů, kolik má spoluhráčů.

Na základě bodovnání je jasné, že cílem prvního hráče je vybrat takové slovo, aby jej nikdo z protihráčů neuhodnul. Výběr slova může ubíhat jedním z následujících směrů a je jen na zkušenosti a dobrém oku vybírajícho hráče, co vybere:

  • slovo jakýmkoliv způsobem nekoresponduje se svým významem,
  • význam je z našeho pohledu nereálný,
  • význam je záměrně matoucí, …

Cílem protiháčů je vymyslet takový význam slova, který by byl důvěryhodný a při hodnocení si jej spoluhráči vybrali jako správný význam.

Doufám, že se vám bude hra líbit. My jsme se u ní vždy strašně řehtali různým výmyslům a sem tam i pohádali :-).

Radim | 8. 4. 2013 Po 12.03 | Mišmaš | Tisk | 447x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujweb Honza

Hra vypadá zajímavě, seženu někde slovník a budeme s manželkou hrát :-)

3. 5. 2013 Pá 12.00

[2]reagujmejlweb Pepina

Já jsem holka hravá, a tak proto se mě to moc zamlouvá ;-)

19. 4. 2014 So 10.33

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: