Lyžování v rakouském Stubaitalu

Letošní zimní dovolenou jsme vybrali v rakouských Alpách v údolí Stubai. Martě se líbilo, že tam je ledovec, a tudíž jistota sněhu, a že děti mají v doprovodu rodičů lanovky zdarma. Na Booking.com jsme už na podzim zarezervovali apartmán Edelweiß v penzionu Grubenhof, nacházející se v městečku Fulpmes.

IMG_20180214_130145-nahled

Penzion Grubenhof

Penzion nabízí pěkné ubytování za rozumnou cenu (cca 1200 € na týden pro čtyři dospělé a dvě děti). Není to žádný hotel, ale pro naše potřeby byl ideální. S penzionem sousedí farma, kde mají krávy, koně, ovce a další drobné zvířectvo.

Trochu jsem se obával negativních příspěvků na booking.com, ale nakonec to bylo zbytečné.

  • Penzion se nachází ve smyčce tramvajové tratě a zhruba každou hodinu jezdí tramvajka z Innsbrucku a zpět. Provoz je téměř neslyšný, i když nám v podstatě jezdila za okny. Pro děti to naopak byla vítaná atrakce :-).
  • V penzionu nebyla farma vůbec cítit. Venku to samozřejmě bylo jako na typickém venkově, což nám nevadilo.
  • To, že nábytek byl trochu starší nám nevadilo. Jedinou výtku bych měl ke strašně vrzajícím postelím.

Z penzionu je to k tramvajové zastávce cca 3 minuty a do centra zhruba 10. Přibližně 10 minut to je též to aquaparku StuBay, který můžeme rozhodně doporučit.

Vzhledem k tomu, že apartmán Edelweiß má dva nezávislé pokoje a koupelny, tak jsme pozvali i Martiny rodiče, a hned nám bylo veseleji a měli jsme s kým večer hrát kanastu :-).

Cesta

Cesta autem do Rakouska a zpět byla za trest. Kromě prázdnin v Belgii měli děti týden volna i půlce Německa a bůh ví kde ještě. Cesty tomu odpovídaly, navíc když se k tomu přidalo na zpáteční cestě sněžení. No hrůza. Příště to musíme vymyslet jinak.

Stubaiský Super Skipas

Dlouho jsme zvažovali koupi tohoto pasu nebo nějakých jiných, např. pro Schlick, a nakonec jsme nic nevybrali a nechali to náhodě. A dobře jsme udělali, protože počasí nebylo přes týden úplně ideální a 4–6 denní pas bychom vůbec nevyužili.

Běžkování

Celým údolím Stubai se táhne běžkařská stopa, která byla pěkně upravená. Já jsem ji využil jednou, kdy jsem z Fulpmes dojel do Milders a zpět. Jednou její nevýhodou je, že párkrát křižuje hlavní silnici a nespočetněkrát další menší cesty. Zavzpomínal jsem si na běžkování ve Scuolu, kde to bylo jiné kafe :-).

Odkazy na mapy:

Sjezdovky a další zimní aktivity

Do Stubaiského údolí jsme přijeli hlavně lyžovat a při výběru sjezdovek jsme uvažovali z následujících možností:

  • Stubaier Gletscher – nakonec jsme tam ani nejeli, protože sněhu bylo dost. Trochu mě to mrzí, protože tam mají ledovou jeskyni a výhledy mohly být také super. Tak snad někdy příště.
  • Elfer – sjezdovky byly pro nás moc prudké, ale využili jsme tamní sáňkařskou dráhu
  • Schlick 2000 – jednou jsme vyzkoušeli a moc se nám tam nelíbilo. Pro Verču a Ondru bychom potřebovali pěkné modré sjezdovky a tady to bylo na začátku červeno/modré s traverzovými a úzkými sjezdovkami. Navíc nám počasí moc nepřálo – byla zima a drobně sněžilo.
  • Serles – překvapivě to byl Serles, který se nám nejvíc líbil. Je to malé středisko s jednou kabinovou lanovkou, která vás vytáhne nahoru a poté jednou kotvou, která pokrývá modrou sjezdovku cca 850 metrů dlouhou. Až na tu kotvu se tam fajn lyžovalo s pěknými výhledy do okolí.
IMG_20180211_104747-nahled

Lyžovačka na Serlesu

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Oběd na Serlesu

obrazek obrazek obrazek

Schlick 2000

IMG_20180213_110810-nahled

Sáňkování a slunečení hodiny na Elferu

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Z Elferu jsme použili sáňkařskou dráhu Elfer – Pinnistal a Pinnisalm. Majitel Pinnisalmu párkrát během dne vytáhne lidi se sáňkami od chalupy Issenangeralm. Má na to speciální přívěs :-). My jsme však dorazili dříve a nechtělo se nám čekat, a tak jsme na pohodu vyrazili po svých. Na Pinnisalmu jsme si dali lehký oběd s místních specialit. Mají to tam útulné a jídlo bylo super.

obrazek obrazek

Sáňkování před penzionem

obrazek obrazek obrazek

Výlet tramvajkou

V pátek, poslední den našeho pobytu chvílemi pršelo, chvílemi sněžilo a vůbec bylo nevalně. Abychom se alespoň trochu protáhli, tak jsme se šli odpoledne projít do Telfes vrátit flašky od piva a natáhli i jsme to až to Luimes, kde jsme shodou okolností stihli tramvajku zpět do Fulpmesu :-).

obrazek obrazek

Tramvajka a sněžná fréza

obrazek obrazek

Farma

Na farmě se zrovna narodilo telátko, tak jsme se na něj chodili koukat.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Tip na příště je Lofer. Podle fotek od Romčy na FC to tam vypadalo suprově a široké modré sjezdovky jsou rozhodně lepší volbou na naše malé lyžařské „experty“ :-).

Radim | 10. 2. 2018 So 11.21 | Cestování, Rakousko | Tisk | 230x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: