Zaanse Schans

Zaanse Schans je známý skanzen nacházející se kousek nad Amsterdamem. Téměř by se dalo říct, že musí být světoznámý, protože takové množství cizinců jsem už dlouho neviděl. Areál skanzenu se nachází na pravém břehu řeky Zaan kousek od městečka Zaandijk. Už od středověku byla oblast známá svými větrnými mlýny, jejich využití zde rozpoutalo nebývalý rozkvět průmyslu a celé oblasti. Skanzen se snaží poskytnout pohled do doby 17. a 18. století. Nachází se v něm větrné mlýny, které nevyužívaly sílu větru pouze na mletí mouky, ale i na řezání dřeva, lisování oleje či tření barev. V areálu se též nachází např. dílna na výrobu dřeváků či první obchůdek Alberta Heijna.
IMG_20180902_122416-nahled

Od kamarádů jsme měli doporučeno, že nemáme parkovat přímo v areálu skanzenu, kde se platí 10 €, ale že máme zkusit najít místo v Zaandijku kolem Sparu. Výsledkem bylo zaparkovaní auta v ulici Berkenweg pár metrů od Sparu (most přes řeku Zaan zrovna zvedali, tak bychom stejně museli čekat).

Než jsme se z auta vyprdelili, tak byl Julianabrug už dole, takže jsme jej přešli, podlezli a z mola koukali, jak se zvedá pro další lodě. Poté už jsme vešli do areálu skanzenu, který je dostupný zdarma. Jen vstupy do větrných mlýnů se musí zaplatit (4€ za dospělé a 2€ za děti).

Nejdřív jsme si prošli obchůdek Alberta Heijna, truhlářskou dílnu, dílnu na výrobu dřeváků, rozhlednu (nachází se za muzeem) a farmu s výrobou sýrů.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
Teprve až po více než dvou hodinách jsme se dostali k prvnímu z mlýnů. Mě samozřejmě ani nenapadlo, že mlýn může být použit na něco jiného než na mletí mouky. Lidé ve středověku však byli velmi chytří a zruční, protože zde sílu větru používali na vše možné. Nejvíc mě nadchl větrný mlýn Het Jonge Schaap používaný jako pila. Jde o rekonstrukci mlýnu postaveného původně v roce 1680. Před tím než byl zničen v roce 1942, tak jej pořádně zdokumentovali a v roce 2005–2007 jej znovu postavili. U vstupu si můžete prohlédnout krátké video z historie oblasti a mlýnu. Samotný mlýn je naprostý technický skvost. Docela závidím lidem, kteří se o něj starají – musí to být fajn koníček.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Když jsme došli až k poslednímu mlýnu nazvanému De Bonte Hen (mlýn na olej), tak jsme se rozhodli, že využijeme přívozu, abychom se dostali na druhou stranu a nemuseli se vracet stejnou cestou. Trochu nám to zpestřilo už tak zajímavý výlet, a navíc jsme mohli být u zvedání dalšího menšího mostu. Po cestě k autu jsme ještě na chvíli zapadli do místního minipivovaru Hoop, kde jsme koupili zmrzku a pivo.

Návštěva Zaanse Schans se vydařila. Měli jsme nádherné počasí, a hlavně bylo na co koukat. Doporučujeme!

Radim | 2. 9. 2018 Ne 22.25 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 146x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: