Schiedam - den otevřených mlýnů

Tak trochu jsem se v Nizozemsku stal milovníkem větrných mlýnu. Jsou tu téměř všude a jsou strašně důmyslně postaveny. Takže když Marťa naplánovala výlet do Schiedamu na den otevřených mlýnů, mé srdce zajásalo. A to jsem ještě vůbec nevěděl, co mě čeká :-). Ve Schiedamu se nachází nejvyšší dochované větrné mlýny na světě. Z původních 50 mlýnů zbylo 8, které dodnes fungují.
IMG_20190511_140429-nahled

V době, kdy se mlýny v Schiedamu začaly stavět, tak už tam byla vzrostlá zástavba. Aby měly dostatek větru, tak je museli postavit hodně vysoké.

Seznam mlýnů:

Polovinu mlýnů jsme si prošli odspodu až navrch, kde byl pěkný výhled na město.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek
Kromě mlýnů se v Schiedamu nalézá též Nationaal Jenevermuseum, kam máme namířeno někdy příště. Kousek opodál si můžete vychutnat skvělou čokoládu v De Bonte Koe Chocolade.
obrazek obrazek obrazek obrazek
Výlet jsme zakončili prohlídkou typického mlýnu Babbersmolen na vysoušení poldrů. Nachází se u něj vodní hřiště, které dětem názorně ukazuje, jak to vše funguje. Takže kromě toho, že děcka odchází úplně mokrá, tak si možná odnáší i nějaké to moudro :-).
obrazek obrazek

Celý den se nám perfektně vydařil i kvůli tomu, že bylo pěkné počasí. Navíc jsem si na poklidné zimní večery koupil knížku „Windmill giants tower over Schiedam“.

Radim | 11. 5. 2019 So 10.07 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 99x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: