Zuiderzee Museum Enkhuizen

Na dnešní víkend naplánovala Marťa výlet do skanzenu Zuiderzee u Enkhuizenu. Předpověď počasí byla perfektní, teplo a slunečno po celý den, takže myšlenka strávit den někde venku na čerstvém vzduchu vypadala jako dobrý nápad. Ráno jsme vyjeli docela brzo. Z půlhodinu jsme projeli kolem Amsterdamu a chvíli před desátou hodinou jsme zaparkovali na parkovišti patřící k Zuiderzee Museum (tedy ne přímo v Enkhuizenu). Skanzen byl pro nás „zdarma“, protože je součástí Museumkaart. Z parkoviště se do muzea pluje lodí, a tak jsme vyzvedli své vstupenky, prošli tunelem na druhou stranu silnice k vodě a počkali na přívoz. Ten nás v 10:30 zavezl přímo do skanzenu.
IMG_20190922_121157-nahled
Hned na začátku jsme strávili půlhodinku na vodním hřišti, kde jsme si půjčili malé loďky.
obrazek obrazek obrazek
Poté jsme už zapluli do městečka se starými domky. Skanzen se nám líbil. V některých domcích měli ukázky různých činností, a tak to bylo zajímavé i pro děti. Úplně jsme koukali na malé spací koutky, které vypadaly jako skříně :-).
obrazek obrazek obrazek obrazek
V části s malým větrným mlýnem mají udírnu ryb, a tak jsme ochutnali uzeného lososa, a ještě nějakou další rybu. Obě byly super!
obrazek obrazek
V jednom z domků byla půjčovna starodávných krojů, a tak se Verča vystrojila a udělali jsme pěkné fotky. Mě a Ondru naopak zaujala výroba loďky z dřeváků. V dílně však bylo plno dětí s rodiči, a navíc výroba prý trvá více jak půl hodiny. Naštěstí se však dají všechny potřebné věci k výrobě koupit v jednom s místních obchůdků. Takže jsme si koupili dvě tašky na deštivé zimní večery.
obrazek obrazek obrazek

Skanzen je docela velký, a tak jsme potřebovali na chvíli někde spočinout. V nejbližší restauraci jsme si koupili tedy kafé a appeltaart a nanuk a vychutnávali krásné babí léto.

Když už jsme byli tak daleko, tak jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat i do Zuiderzee Binnenmuseum, a poté i do centra. Ještě, než se však vyjde z areálu muzea, tak se prochází přístavem, kde mají pár historických lodí a dílnu na výrobu sítí. Tam mě zaujalo, jak sítě vyrábí. Ve vnitřním muzeu, které se nachází už mimo areál skanzenu, jsme strávili jen pár minut, hlavně prohlídkou starých dřevěných lodí.
obrazek obrazek obrazek
Cestou do přístavu jsme prošli kolem kostelu Zuiderkerk, který má moc pěknou kostelní věž. Další zajímavostí je obranná věž De Drom nebo též Drommedaris, ze které je aktuálně kulturní centrum.
obrazek obrazek obrazek

V přístavu jsme taktak stihli přívoz, protože si jedna mladá slečna vzpomněla na poslední chvíli, že musí jít čůrat :-). U auta jsme byli kolem 17. hodiny, ale i když jsme byli docela uondaní, tak jsme se ještě rozhodli zajet do outletu Batavia Stad. Ten se nachází na druhé straně přes Makermeer a vede k němu 27-mi kilometrová cesta po hrázi Houtribdijk. V outletu jsme měli jediný cíl – prodejnu Asics. Ondra potřeboval nějaké sportovní boty a Marťa též pokukovala po botkách na běhání. Nakonec měli oba štěstí a vybrali si, navíc jim Verča vysoutěžila slevu 20 %. Udělala totiž 20 angličáku pod jednu minutu. Šikulka.

Celodenní výlet se vydařil. Počasí bylo super a skanzen s muzeem též. Myslím si, že se tam ještě někdy podíváme.

PS: Já jsem nebyl úplně ve své kůži, protože jsem měl rýmečku :-(.

Radim | 22. 9. 2019 Ne 13.33 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 99x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: