Royal Delft Experience

Dnešní den jsme „na pohodu“ navštívili muzeum Royal Delft Blauw, neboli výrobce tradičního modro-bílého porcelánu z městečka Delft. Využili jsme víkendového otevřeného dne Delfts Blauwe dagen, který každoročně nabízí vstup zdarma do muzea, slevy do malířských dílen a další atrakce.
IMG_20191117_121349-nahled

Už jsme zvyklí, že když se někam tady v Nizozemsku chceme podívat bez davů, tak si musíme přivstat a vyrazit brzo. Tentokrát jsme si tedy určitě nepřivstali, ale i tak jsme byli v muzeu chvíli po desáté, což je pro místňáky brzo. Ti se o víkendu začnou trousit chvíli před obědem a po obědě je už všude plno.

Cesta od nás z domu nám trvala cca čtvrt hodiny a zaparkovali jsme hned vedle muzea. Vstup byl opravdu zdarma, jen jsme zaplatili za anglické audio průvodce a za knížečku s úkoly pro děti.

Audio tour začíná dvěma krátkými videi o původu bílo-modrého porcelánu (pochází z Číny) a o způsobu výroby. Dalším zastávkou byla ukázka malování na porcelán. Chvíli jsme si tam povídali s jedním z malířů, který nám vysvětlil a ukázal vše podstatné o tamním malování. Zmínil se například, že se nesmí vůbec splést a ukázal nám, jak na keramiku přenáší vzory. Další zajímavostí je barva, kterou malují – je černá a v modrou se přemění až při pálení (barva obsahuje kobalt). Mě osobně překvapilo, že bílá glazura se použije až úplně nakonec a že během druhého pálení modrá vystoupí do popředí.
obrazek obrazek
Mě se líbily talíře se královskými osobnostmi nebo s větrnými mlýny.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
Nejlepší však byly obrovské obrazy z kachliček, např. De Nachtwacht (Noční hlídka od Rembrandta).
obrazek
Poslední částí prohlídky před obchodem je ukázka samotné výroby keramiky před tím, než je vypálena. Jdou tam vidět různé formy a je tam ukázán postup výroby keramického polotovaru po prvním pálení při 1115 °C, který místní nazývají „biscuit“.
obrazek obrazek
V jedné z místností nabízeli převléknutí se do místního starobylého sedláckého kroje, tak jsme se celá rodinka převlékli do „staro-holandského“ a udělali pár pěkných fotek.
obrazek obrazek obrazek
V každé místnosti jsme navíc hledali obrázky podle dodané knížky – buď jsme hledali rozdíly či kde se daný vzor vyskytuje. Děti zpětně řekly, že toto je tam nejvíce bavilo :-) Na konci prohlídky pak za vyplněnou knížku dostaly odměnu – sáček se čtyřmi různě modrými pastelkami a malou omalovánku.
obrazek
V obchůdku jsme chvíli pokukovali po ručně malovaných vázách, které byly s ostatními ručně malovanými předměty zlevněny od 20 %. Nakonec jsme však „odolali“ a žádnou vázu za pěkných 300€ si nekoupili.
obrazek obrazek
Muzeum se nám líbilo – vstup zdarma, a navíc výše zmíněné atrakce (hledání obrázků, kroj, zlevněné dílny – ty jsme tentokrát nevyužili) zpestřily dnešní návštěvu. Příště půjdeme znovu a zkusíme něco opět namalovat – tentokrát opravdově.

Radim | 17. 11. 2019 Ne 22.47 | Cestování, Belgie a NL, Art | Tisk | 199x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

[1]reagujmejl janča

Moc hezký článek http://www.ahojblog.cz

16. 1. 2020 Čt 22.12

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd: