Hellevoetsluis

20211017_154044-nahled

Hellevoetsluis je menší město v Jižním Holandsku na poloostrově Voorne-Putten. O pár kilometrů dál se nachází podobné opevněné město Brielle, kde už jsme byli. Díky své strategické pozici se město stalo v 17. století domovským přístavem holandské válečné flotily. Město bylo opevněno, a tak se nakonec stalo unikátní kombinací opevněného města a námořního přístavu. V roce 1830 byl vybudován Kanaal door Voorne, který spojil Hellevoetsluis s Nieuweslus a vytvořil z něj tak předsunutý přístav Rotterdamu. A právě to opevnění upoutalo mou pozornost, když jsem zase koukal do map a hledal nějaký další cíl pro naše výlety. Když jsem se podíval podrobněji, tak mě Hellevoetsluis zaujal ještě více, protože v opevněné části města/přístavu se nachází:

Kolem přístavu je pár parkovišť, a tak stačí vybrat nějaké, které vám nejvíce vyhovuje. My jsme zůstali zde.

Po mostě a dále pak po Kerkstraat jsme došli do přístavu a zabočili doprava. Po pár minutách jsme došli do hasičského muzea. Děti dostaly „speurtocht“ (kviz) a vyrazili jsme. Nejdřív do prvního patra, kde měli různé potřeby pro hasiče jako dýchací soupravy, speciální oblečení, staré stříkačky apod. V přízemí pak byla hasičské auta. V muzeu se nám líbilo.

obrazek obrazek obrazek 20211017_135827-nahled

Rozhodli jsme se, že přístav obejdeme (proti směru hodinových ručiček), a tak jsme postupně prošli kolem minolovky Bernisse a majákové lodi Noord-Hinder, kde jsme se zastavili a šli na prohlídku. Bylo možné vyjít i na její „maják“. Loď i její účel nás zaujaly. Uvnitř byla i náhradní lampa, která vypadala fakt zajímavě.

obrazek obrazek

Dále jsme pokračovali kolem suchého doku Droogdok Jan Blanken. My jsme jej jenom obešli, ale hned vedle něj stojí muzeum (velmi zajímavého tvaru) a je možné vyrazit i na prohlídku do vnitřností doku. Celé dílo je velmi impozantní a chytře navržené, a to jsme ani nebyli uvnitř.

obrazek obrazek

Chtěli jsme ještě stihnout nakouknout o mlýnu De Hoop, ale bylo už pozdě a byl zavřený. Co nás však zaujalo, byly barevné domky kolem celého přístavu, kolem kterých jsme šli k mlýnu. Doma jsem si vyhledal, že jsou návrhem architekta Gunanra Daana. Na jeho stránkách najdete daleko více zajímavých staveb.

obrazek obrazek

Celé kolo jsme završili procházkou kolem dělových baterií, které směřovaly k moři. To, že se z druhé strany nachází Kazerne Haerlem jsme vůbec nevěděli.

obrazek obrazek

Návštěvu Hellevoetsluisu rozhodně doporučuji. Je to malebné městečko/přístav/pevnost, kde je co dělat a vidět.

20211017_155529-nahled

Radim | 17. 10. 2021 Ne 22.50 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 20x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: