IJmuiden a Hoogovens Museum

IJmuiden je nepříliš zajímavé Nizozemské město u pobřeží na úrovni Amsterdamu. Tím, že už máme Nizozemsko docela projeté, tak už se koukáme po dalších a dalších místech pro naše víkendové výlety. IJmuiden nás nakonec zaujal svými zdymadly na kanálu Noodrzeekanaal – Kleine sluis en Zuidersluis, Middensluis, Noordersluis a Zeesluis IJmuiden. Ty jsou vstupní bránou do přístavu Amsterdam a dále do vnitrozemí.

Další zajímavostí, tedy ne přímo v IJmuidenu, je obrovský areál železáren nad IJmuidenem (nyní součástí Indické společnosti Tata Steel). Marťa tam našla docela zapadlé muzeum Hoogovens Museum, které prezentuje historii železáren.

20220313_174019-nahled

Hoogovens Museum

Muzeum má otevřeno od 10:30, a tak jsme vyrazili ráno na otvíračku :-). Budova muzea vypadala trochu omšele a uvnitř to bylo místo podobné – prostě předělali nějakou starou provozní budovu na muzeum. Na recepci nás uvítala skupinka dědulů (bývalých pracovníků železáren), kteří nám prodali vstupenky (5€ dospělí a 2,5€ děti) a vysvětlili co a jak. Na začátku je expozice historie železáren, kdy z hlavní chodby s obrázky a interaktivními obrazovkami vybíhaly do boků místnosti popisující dané období.

Poté se vstoupilo do velké haly, kde bylo popsáno vše ostatní jako např.:

  • materiály používané při výrobě železa od železné rudy až po uhlí a různé příměsi pro výrobu ušlechtilých ocelí,
  • princip fungování vysoké pece s maketami,
  • původní počítačové vybavení,
  • makety dalších výrobních závodů (válcovna plechů, koksárna, …).
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Nakonec jsme shlédli 20-ti minutové video, které vše shrnulo a srozumitelně vysvětlilo.

V muzeu se nám líbilo, protože bylo na co koukat. Jedinou nevýhodou bylo, že vše bylo v holandštině a jenom poslední video měli v angličtině.

Další zajímavostí železáren je možnost prohlídnout si je z okna parního vlaku – Hoogovens Excursietrein.

Sluizen van IJmuiden

První zmínku o zdymadle(ch) v IJmuidenu jsme pochytili v Het Schepvaart Museum v Amsterdamu. Jedna část expozice vysvětlovala výstavbu zdymadla Zuidersluis v roce 1876 a stavbu kanálu Noordzeekanaal.

Marťa pak našla muzeum SHIP, které je právě věnováno zdymadlům u IJmuidenu a kanálu Noordzeekanaal. Rozhodli jsme se tedy, že se po návštěvě železáren mrkneme do tohoto muzea, dáme tam kafe a nějakou mlsku. Hned na začátku expozice bylo pěkné video, které vás zrychleně vezme celým kanálem od moře až do centra Amsterdamu. Další část se věnuje zdymadlům, výstavbě posledního z nich a poté přírodě v okolí. Restaurace nás trochu zklamala, protože měli jeden poslední muffin :-(.

Tím, že bylo pěkné počasí, tak jsme pak vyrazili na procházku až do IJmuidenu a prošli jsme přes všechny zdymadla. V přístavu jsme hledali nějakou zmrzlinu, ale nejbližší byla až v centru. Já jsem si odskočil podívat k Vissersmonumentu, odkud byl pěkný výhled na maják a pevnost Forteiland IJmuiden.

20220313_152910-nahled 20220313_150538-nahled

Zpáteční cesta byla ve znamení dobrodružství, protože když jsme došli k prostřednímu zdymadlu, ze kterého zrovna vyjela loď, tak nám oznámili, že nemůžeme projít kvůli pokaženým vratům. Navíc toto zdymadlo mělo druhá vrata též neprůchozí, kvůli jiné opravě. Vrata byla téměř zavřená, ale místní dispečerka byla nekompromisní a vstup na ně nám všem zakázala. Plno lidí přišlo nebo přijelo a otočili se s tím, že to vezmou přes nejbližší tunel nebo převoz. Pro nás to moc nepřipadalo v úvahu, protože jsme byli pěšky a k přívozu to byla docela štreka. Tak jsme se rozhodli čekat na technika, který vrata spraví. Nakonec (asi po hodině) jsme se dočkali dalšího pracovníka zdymadel, který nás „bezpečně“ převedl na druhou stranu. Super! Jako bolestné jsme alespoň shlédli obří nákladní loď, která vplula do nejsevernějšího zdymadla.

obrazek obrazek obrazek obrazek

A zhodnocení celého dne? Muzea byla fajn a procházka se nám i přes zdržení líbila. Něco jiného by to bylo, kdyby bylo škaredě. Měli jsme však teplé a slunečné počasí, a tak nám to ani moc nevadilo :-).

Radim | 13. 3. 2022 Ne 12.39 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 32x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Otáčí se Slunce kolem Země?
Odpověd: