Den Helder a Marine Museum

V Den Helderu jsme už byli minulý rok na cyklovýletě a tehdy nás tam zaujala ponorka Tonijn (Tuňák), která je vystavená hned u vstupu do Marine Museum. Hlavně s Ondrou jsme si řekli, že si do muzea uděláme výlet a pořádně to tam „vokoukneme“ :-). Abychom nejeli takovou štreku jen kvůli jedné ponorce, tak jsme ještě vybírali z návštěvy:

  • Fort Kijkduin – Napoleonská pevnost s akváriem s florou a faunou Severního moře a historickým muzeem
  • Reddingmuseum – muzeum pobřežní stráže
  • Poldertuin Anna Paulowna – takový malý Keukenhof
20220501_131542-nahled

Marine Museum

Námořní muzeum je součástí projektu Museumkaart, pro držitele karty je tedy vstup zdarma. Vnitřní expozice muzea jsou vystaveny ve dvou budovách: Torentje a Geschutmakerij. V Torentje si projdete historií námořnictva od římského císaře Maxmiliána I až do dnešních dní. Geschutmakerij se více zaměřuje na historii námořní základny a loděnice v Den Helderu a na námořní inženýrství.

obrazek obrazek obrazek obrazek

Jako obvykle to naše ženské moc nezaujalo a na Ondru tam toho bylo moc, takže mě neuvěřitelně honili a byla to opět „rychlo prohlídka“, ale i tak jsem byl rád :-).

Venkovní expozice se hlavně soustředí kolem následujících „lodí“:

  • Ram ship Schorpioen – tato starší loď z roku 1868 nás moc nezaujala, a tak jsme kolem ní jen prošli
  • Submarine Tonijn – ponorka je samozřejmě hlavní lákadlo muzea, a tak jsme si důkladně prošli
  • Minesweeper Abraham Crijnssen – minolovku jsme si prošli, ale nějak nás nenadchla
  • Bridge section of De Ruyter – tato součást bývalé fregaty De Ruyter byla zajímavá, v přízemí se dalo shlédnout pěkné video a nahoře jste mohli kouknout na radar ve velké kupoli

Na konci prohlídky jsme se rozhodovali kam dál a jednoznačně jsme se dohodli, že další muzeem s námořní tematikou by bylo nad veškeré naše síly. Tak jsme zvolili pevnost Kijkduin, ale tam jsme se rozhodli, že pár „rejnoků“ v akvárku vidět nemusíme (i když to akvárko na fotkách vypadá hustě), a tak jsme si pevnost jen prošli (nahoře je pěkná vyhlídková plošina). Naše rozhodování ovlivnila též cena vstupného a my jsme si raději řekli, že další muzeum oželíme a že vstupné raději někde projíme :-). Poté jsme ještě vyrazili na procházku kolem pobřeží (je to tam moc pěkné), ale asi za kilometr nám náš milý Ondra sdělil, že potřebuje nutně na záchod :-). Takže jsme spěchali zpět a nakonec skončili opět v pevnosti, kde jsme pak dali v tamní restauraci nějaké mlsky na zahnání hladu.

Na zpáteční cestě domů jsme se ještě na chvíli stavili tulipánové zahradě v Anně Paulowně. Tato zahrada je daleko menší než již zmíněný Keukenhof, ale je zdarma a tulipánů tam je opravdu hodně :-).

obrazek obrazek obrazek

Co říci závěrem? Den Helder a Marine Muzeum rozhodně doporučujeme! Od kamarádů víme, že i muzeum pobřežní stráže je fajn (nabízí tam projížďku lodí po městských kanálech, kde možná spatříte i místního tuleně). Procházka kolem moře po tamních dunách nebo lépe ještě na kole, také není k zahození. A pokud vás už muzea unudila k smrti nebo chcete něco nevšedního, tak se můžete trajektem dostat na ostrov Texel a zajet si k tamnímu vyhledávanému majáku Eierland nebo zajít do pivovaru Texels.

Radim | 1. 5. 2022 Ne 21.39 | Cestování, Belgie a NL | Tisk | 40x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!

Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
1 plus 1 jsou?
Odpověd: